• $15,7744
  • €16,8423
  • 942.112
  • 2375.76
28 Temmuz 2011 Perşembe

Kapasite kullanımında düşüşe devam!

Ekonominin ısınma iddialarının tersine yavaşladığı kapasite kullanımı verilerinden de görülüyor. İmalat sanayiine ilişkin en erken açıklanan öncü gösterge durumundaki kapasite kullanım oranı temmuz ayında, yani bu ay, haziran ayına göre 1.3 puan düştü. Temmuz ayında gerçekleşen yüzde 75.4'lük kapasite kullanım oranı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre bir puan yukarıda. Ancak haziran ayında bu fark 3.4 puandı. Yıllık bazda karşılaştırmalarda 2009'un Aralık ayından bu yana yükseliş söz konusuydu. Yıllık fark temmuz ayında 1 puana gerileyerek 2009'un Aralık ayından beri en düşük seviyeye geldi.
Kapasite kullanım oranlarındaki seyri daha doğru analiz etmek için mevsimselliğe göre düzeltilmiş verilere bakmamız gerekiyor. Merkez Bankası'nın mevsimselliğe göre düzeltilmiş verilerine göre haziran ayında yüzde 74.7 seviyesinde olan düzeltilmiş kapasite kullanım oranı temmuz ayında yüzde 73.2 seviyesine geriledi. Yani 1.5 puanlık düşüş var.
Mevsimselliğe göre düzeltilmiş kapasite kullanım oranı 2010 sonundan bu yana istikrarlı bir şekilde düşüyordu. 2010'un Aralık ayında yüzde 77 seviyesinde olan oran mayıs ayında ilk kez yüzde 75'in altına gerilemişti. Temmuz ayındaki 1.5 puanlık düşüş, bu yılın başından beri aylık bazda görülen en hızlı gerileme. Bu da sanayi sektörünün çekirdeği durumundaki imalat sanayiinde üretim temposundaki yavaşlamanın iyice belirginleştiğine işaret ediyor.
Bahsettiğimiz trend grafikte belirgin bir şekilde görülebiliyor.

"kpsteec.jpg"Kapasite kullanımı ile reel üretim arasındaki paralelliği göstermesi açısından grafiğe mevsimselliğe göre düzeltilmiş sanayi üretim endeksini de ekledik. Ancak sanayi üretiminde haziran ve temmuz ayı rakamlarının henüz açıklanmadığını belirmemiz gerek. Sanayi üretimindeki trendin gecikmeli olarak kapasite kullanım oranlarında izlenen seyri takip ettiği grafikten görülebiliyor. Ocak ayında 127.9 seviyesine yükselerek zirve yapan düzeltilmiş sanayi üretim endeksi mayıs ayında 124.3 seviyesine kadar gerilemişti. Kapasite kullanım oranlarındaki gelişmelere bakarak bu düşüşün devam edeceği yorumunu yapabiliriz.
Sanayi üretimi bu yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda ortalama yüzde 15 oranında artmış, bu tempo da ilk çeyrek GSYH büyüme oranlarına yansımıştı. Ancak nisan ayından itibaren yıllık üretim artış oranı tek basamaklı seviyelere inmişti. Yıllık sanayi üretim artışı nisan ve mayıs aylarında yüzde 8.8 ve 8 oranlarında artmıştı. Kapasite kullanım oranlarındaki düşüşü göz önüne alarak yaptığımız tahmini hesaplamalara göre sanayi sektöründeki yıllık büyüme oranları haziran ve temmuz aylarında yüzde 7-8 civarında gerçekleşecek.
Ancak yıllık büyüme oranlarında hala baz etkisinin rol oynadığını hatırlatmamız gerekiyor. Dolayısıyla, normal şartlarda, yılın ikinci yarısında bu oranların yüzde 5 ve daha küçük oranlara düşeceğini tahmin edebiliriz.

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor