• $17,9588
  • €18,3286
  • 1031.91
  • 2795.06
25 Mayıs 2014 Pazar

Kapasite kullanımı yeniden düşüşte!

Mayıs 2014 ayına ilişkin imalat sanayi sektöründen toplanan verilere göre kapasite kullanımı nisan ayına göre değişmedi ve yüzde 74.4 oranında kaldı. Ancak hem geçen yılın mayıs ayında bu oranın yüzde 74.8 olduğu, hem de mevsimselliğe göre düzeltilmiş oran dikkate alındığında kapasite kullanımında düşüş olduğu fark ediliyor. Mevsimselliğe göre düzeltilmiş kapasite kullanım oranı geçen ay yüzde 74.9’a yükselmişti. Mayıs ayında ise 0.5 puanlık bir düşüş var.

Aşağıdaki grafik mayıs kapasite kullanımıyla geriden gelen mart sanayi üretim endeksi arasındaki ilişkiyi göstermesi açısından anlamlı.
Grafiğin son gelişmelerine bakıldığında sanayi üretimi ile kapasite kullanımı arasındaki makasın son dönemde açıldığını görüyoruz. Kapasite kullanımı genel trend olarak bu yılın başından itibaren düşüş gösteriyor. Sanayi üretiminde ise dalgalı da olsa bir yükseliş söz konusu. Ancak, daha geç ilan edilen sanayi üretiminde henüz 2014 Nisan ve Mayıs ayı verileri açıklanmadı. Hatırlanacağı üzere, kapasite kullanımındaki düşüşe rağmen sanayi üretimi yılın ilk çeyreğinde ortalama yüzde 5.3 oranında artmıştı.

Nisan ve mayıs ayı kapasite kullanım oranı verilerini kullanarak hesapladığımız tahminlere göre sanayi üretimi Nisan’da yüzde 4-4.5 oranında artacak, ancak bu aralık mayıs ayında yüzde 0.0-2.0 arasına geriliyor. Mayıs ayı açısından tahmin yapmak için henüz erken. Ancak hesaplamalarımızın sanayi sektöründe bir yavaşlama trendine işaret ettiğini görüyoruz.
Diğer yandan yine Merkez Bankası tarafından açıklanan Reel Kesim Güven Endeksi verilerinde nisan ve mayıs aylarında olumlu seyir var. Endeks son on iki ayın en yüksek seviyesine yükselmiş durumda. Endeksin detaylarına baktığımızda en olumlu gelişmelerin gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı ve üretim hacminde olduğunu, hem son üç aydaki hem de mevcut durumdaki sipariş miktarının ise azaldığını görüyoruz. Yine de genel gidişata ilişkin göstergeler olumlu bir görünüme işaret ediyor. İstihdam ve genel gidişata ilişkin verilerde de yükseliş söz konusu. İmalat sanayiine ilişkin bu verileri alt alta koyduğumuzda, zayıflayan bir iç talebe dayalı olarak üretimde yavaşlama olduğunu, ancak dış talep sayesinde sanayi üretiminde düşüş olmadığını düşünüyoruz. Bütün bunların anlamı da şu.
Sanayi üretimi ve ihracatın ithalattan hızlı artması 2014 yıllık reel büyüme tahminimizi yüzde 3.5 düzeyine çıkartmamıza neden olmuştu. Sanayi üretimi önden ilan edilen kapasite kullanımındaki azalmayı izleyerek azalmaya başlarsa yıllık reel büyüme oranını yeniden aşağıya doğru revize etmek gerekebilir.

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor