• $8,3116
  • €10,0888
  • 488.668
  • 1444.87
02 Mart 2011 Çarşamba

Kaddafi sona doğru!

ORSAM'dan Dr. Veysel Ayhan'ın Libya analizlerine devam ediyoruz. Kaddafi rejimine karşı doğrudan isyan ettiğini açıklayan kabilelerin başında Libya'daki en büyük kabile olan Warfalla kabilesi olmuş. Kabilenin liderlerinden Ekrem Varfalli yaptığı açıklamada, Kaddafi'yi kastederek 'artık kardeşim değilsin ve ülkeyi terk etmelisin' mesajı göndermiş. Bir diğer önemli kabile Zuvayya'da isyana destek veren kabileler arasında yer almış. Şeyh Faraj Zuvay, devlet tarafından halka uygulanan saldırılar son bulmazsa petrol akışını keseceklerini ifade etmiş. Misurata bölgesinde etkili olan Misurata kabilesi şehrin denetimini ele geçirmiş bulunmakta, kabile üyeleri Derne ve Bingazi'deki gösteriler de önemli bir rol oynamaktadırlar.
Avlad Ali kabilesi, Mısır-Libya sınırındaki kontrolü ele geçirerek hükümet güçlerini bölgeden çıkartmış bulunmaktadır. Zintan kabilesi üyeleri kendi adlarıyla anılan şehrin kontrolünü ele geçirmiştir.

Tobruk bölgesinin askeri komutanı Süleyman Mahmut Abaidat ve istifa eden İçişleri Bakanı Abdul Fattah Yunus El Abidi de, El Abaidat kabilesine bağlıdır ve Tobruk bölgesinde de kontrol, muhalefetin eline geçmiştir.
Fizan'daki Tuvarik kabilesi ilk günlerden itibaren muhalefet gruplarına destek verdiğini açıklamıştır. Eski Adalet Bakanı ve Halk Komitesi Genel Sekreteri Mustafa Muhammet Abdel-Jalil'in üyesi olduğu muhafazakar özellikleriyle bilinen Musamir kabilesi de isyan hareketine destek veren bir diğer güç olmuş.

Bugün, muhalif güçlerinin Bingazi, Beyda, Tobruk, Şahat, Derne, Ajdabiya, Misurata,El Hums, Zenten, Az Zaviya, Zuvarah, Kufra, Şaryan, Zuara ve Nalut'ta kontrol kurduğu görülmektedir. Başkent Trablus dahil halen iktidarın denetiminde alan bazı bölgelerde ise gösterilerin tamamen sona erdirilmediği ileri sürülmektedir. İlk başlarda yerel konseylerini oluşturan muhalefet güçleri 24 Şubat'ta yaptıkları geniş katılımlı bir toplantıyla Trablus'tan denetiminden ayrı ve bağımsız yeni bir yapılanma kararı almışlardır. Muhalifler tarafından yeni adalet bakanı seçilen Muhammet Abdel-Jalil, Bayda'daki toplantıya liderlik ederken toplantıda Bingazi'de oluşturulan halk komiteleri gibi diğer şehirlerde de halk komitelerinin oluşturulması yönünde kararlar alındığını ifade etti. Trablus'tan ayrı olarak yerel ve ulusal basın yayın organlarının kurulmasına da karar verilerek yerel yönetimler yeniden yapılandırıldı. Böylelikle Kaddafi'nin otoritesinden ayrı olarak oluşturulan siyasi, askeri ve idari yapılarla Trablus'un kuşatılması planını başarı bir şekilde hayata geçirmeye başlamışlardır.
Bayda'daki toplantıda ayrıca Kaddafi yönetimine karşı uluslararası müdahale yapılması yönünde çağrıların dile getirilmesi dikkat çekicidir. Adalet bakanı yaptığı açıklamalarda Lockerbie'yi bombalayan Abdel Baset El-Megrahi'nin doğrudan Albay Kaddafi'nin emriyle bunu gerçekleştirdiğini ve ellerinde kesin kanıtlar olduğunu ileri sürmüştür. Kaddafi'nin El Kaide'yi olayların içinde göstermeye dönük söylemleri üzerine ise Abdul Jelil, 'Biz birleşik bir ülke istiyoruz. Burada ne bir İslam Emirliği ne de El Kadie bulunmaktadır. Bizim tek amacımız Libya'yı bu rejimden özgürleştirmektir. Ardından insanlar istediği hükümeti seçebilirler' dedi.

Diğer yandan Kaddafi rejiminin her geçen gün zayıfladığı görülmektedir. Özellikle rejime açıkça muhalefet kararı almayan, doğudaki El Avagir kabilesi ile Sirte ve Trablus bölgesinde etkili olan Al-Magariha kabilelerinin tutumları oldukça önemli. Bunların dışında rejimi destekleyen bazı küçük kabileler bulunsa da özellikle Magariha'nın tutumu, Kaddafi'nin ve Kaddafi kabilesinin konumunu ciddi şekilde etkileyecektir. Öte yandan Magariha kabilesine bağlı gençlerin Trablus'taki gösterilere aktif katılımı ve kabilenin iç çatışmada tarafsız kalması, sonunda Kaddafi'yi tek başına rejimini korumaya itecektir. Buna rağmen muhalefete destek veren kabilelerin sayısal olarak üstünlüğü ve komşu ülkelerdeki kabilelerden aldıkları destek Kaddafi için yolun sonunun göründüğünü göstermektedir. Bu aşamadan sonra Kadafi'nin tüm Libya'ya hakim olması mümkün gözükmediği gibi Kaddafi kabilesi bile Albay Kaddafi'ye verdiği desteği çekmek zorunda kalabilir.

Kabilelerin uzlaşmasına dayalı olan Kaddafi rejiminin, kabilelerin desteğini çekmesinden sonra yaşaması mümkün gözükmemektedir.

<p>Astrolog Özlem Recep, 'Kadro bekleyenler alanları ile ilgili olumlu olan süreçlerin içerisindeyiz

11 Mayıs Boğa Burcu Yeniayı'nın burçlara etkisi

Demir yoluyla taşınan bor, seramik ve mermer miktarı arttı

Bakan Karaismailoğlu, Trabzon'da inceleme ve ziyaretlerde bulundu

Osmaniye'de tarlada bulunan yaban kedisi yavruları bakıma alındı