• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
6 Şubat 2013 Çarşamba

İthalatta daralmaya aralıkta da devam!

Dış ticaret açığında düzelme aralık ayında da devam etti. Kasım ayında ithalat artmaya başlamıştı, ancak aralık alında toplam ithalat yıllık baz yüzde 3.7 oranında azalarak 19.8 milyar dolar seviyesinde kaldı. Ekonomik toparlanmanın başladığı dönemde ithalattaki artışın devam etmesi bekleniyordu. Aralık ayında ihacat ise yıllık bazda yüzde 1.4 oranında artarak 12.6 milyar dolar oldu. Sayılar dış ticaret açığındaki toparlanmanın devam ettiğine işaret ediyor. 2012 genelinde toplam rakamlara bakarsak, ihracat 153 milyar dolar, ithalat 237 milyar dolar ve dış ticaret açığı da 84 milyar dolar oldu. 2011 'de ihracat 135, ithalat 241 ve dış ticaret açığı da 106 milyar dolar olmuştu. Yıllık karşılaştırmada, ihracatta artış gerçekleşirken ithalat hemen hemen aynı seviyede kalmış ve dış ticaret açığı da 20 milyar doların üzerinde düşmüş bulunuyor...

Aslında ekonomideki toparlanmayla ithalat ve dış ticaret açığında makul bir artış bekleniyordu. Ancak beklentiler pek gerçekleşmedi. Mevsimselliğe göre düzeltilmiş veriler ise hem ihracatın hem de ithalatın aralık ayında düştüğüne işaret ediyor. Mevsimselliğe göre düzeltilmiş rakamları kullanarak oluşturduğumuz grafikte bu durum belirgin bir şekilde görülebiliyor. Hem ihracat hem de ithalat 2012 'nin son çeğreğinde azalma trendine sahip.

İthalattaki azalma ekonomideki toparlanmanın tahmin edilenden daha zayıf olmasıyla gerçekleşiyor olabilir veya aralık ayındaki ithalat azalması, kasım ayında görülen artışın ardından istatiksel düzeltmeye işaret ediyor olabilir. İhracattaki tempo kaybı da İran'a altın takası kökenli ihracattaki azalmayla ilgili olabilir.

Ancak ülkemizde şimdi de saçma sapan bir altın ithalat ve ihracatını düşerek cari denge hesaplama modası çıktı. Faik Öztrak'ın siyasi nedenlerle başlattığı saçma tartışma Güngör Uras ve Ege Cansen tarafından bilinmeyen nedenlerle (?) devam ettiriliyor. Koca koca adamlar bilmiyorlar mı ülkemizde ve tüm dünyada ödemeler dengesi aynı metodolojiye hesaplanıyor, biz dahil tüm IMF üyeleri ödemeler dengesini aynı kurallara göre muhabeseleştiriyor?

Altın bir maldır. Altın ülkeye girerken cari dengede mal ithalatı olarak gözüküyor. Altta sermaye hesabında da döviz çıkışı var. Altın ihraç edilirken de üstte cari dengede mal mal olarak gözüküyor, karşılığında elde edilen döviz de giriş olarak sermaye hareketleri ve finans kısmında yani altta gözüküyor. Ama bir takas veya 'barter trade' denen mala mal ticareti var. İran ve ABD'nin yasak zorlaması nedeniyle mecburiyetten yapılan doğalgaz ile altın takası, tümüyle cari dengede gözükmek zorunda. çünkü döviz hareketi yok. Uyduruk muhasabeye de gerek yok!  Altın neden hesaplardan düşülsün ki? Unutmayın ki altın ile doğalgaz takas edilğinde altın çıkıyor ama gaz değeri kadar döviz rezervi de ülkede kalıyor. Halbuki gaz ithalatı dövizle ödenseydi milyarlarca döviz ülkeden dışa çıkacak

  

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı