• $8,6633
  • €10,1359
  • 492.034
  • 1407.46
18 Kasım 2013 Pazartesi

İşsizlikte yatay seyir!

Türkiye genelinde işsiz sayısı 2013 yılı Ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 361 bin kişi artarak 2 milyon 806 bin kişiye yükseldi. İşsizlik oranı ise bir puan artarak 9.8 düzeyinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı bir puan artarak 12.3 ve genç işsizlik oranı ise 1.5 puanlık artışla 18.7 oldu.
Ancak Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi “betam” tarım işsizliğinin teknik sorunları nedeniyle genel işsizlik yerine daha güvenilir bir gösterge olan tarım dışı işsizliğin gelişmesine bakarak daha iyi bir yorum yapılabileceği kanısından hareketle tarım dışı istihdam verilerini inceliyor. Dr.S.Gürsel, Dr.Gökçe Uysal ve A.Acar tarafından yapılan tarım dışı işsizlik analizini aşağıya alıyoruz.

Tarım dışı işgücü ve istihdamda artışlar yavaşladı

TÜİK’in açıkladığı işgücü verilerine göre Ağustos 2013 döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre tarım dışı işgücü 978 bin (yüzde 4,6), tarım dışı istihdam ise 648 bin kişi (yüzde 3,4) artmıştır. Görüldüğü gibi hem tarım dışı işgücü hem de tarım dışı istihdamdaki artışlar bir miktar yavaşlamıştır. Tarım dışı işsiz sayısı bir yılda 332 bin (yüzde 13,9) artmıştır.
Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre ağustos döneminde temmuz dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı işgücü 61 bin artarak 22 milyon 270 bine yükselmiştir. Tarım dışı istihdam ise 38 binlik bir artışla 19 milyon 478 bine ulaşmıştır. Böylelikle tarım dışı işsiz sayısı 23 bin artmış, ancak tarım dışı işsizlik oranı Ağustos 2013 döneminde yüzde 12,5 seviyesinde kalmıştır.

Kariyer.net verilerine göre işsizlik önümüzdeki dönemde yatay

Aşağıdaki grafikte gösterilen ve Kariyer.net tarafından açıklanan açık pozisyon başına başvuru sayısı verileri tarım dışı işsizliğin Ekim 2013 döneminde de yatay seyredeceğine işaret ediyor. Kırmızı çizgi ilan başına başvuru sayısını ve siyah çizgi tarım dışı işsizlik oranını göstermekte.

Sanayide istihdam kaybı, inşaatta istihdam artışı var

Mevsim etkilerinden arındırılmış sektörel veriler sanayide 27 binlik bir istihdam kaybına işaret etmektedir. Sanayi istihdamı Haziran 2013’ten bu yana düşmektedir. Diğer taraftan hizmetler istihdamındaki artışlar 2013 yılının başından beri oldukça yavaşlamıştır. Ağustos 2013’te hizmetlerde istihdam artışı 17 binle sınırlı kalmıştır. Bu gelişmelere karşın inşaatta 48 binlik bir istihdam artışı kaydedilmiştir. Tarım istihdamı ise bu dönemde 23 bin artmıştır.
Not: TÜİK istihdam istatistiklerinde ağustos ayı verisi demek, temmuz, ağustos ve eylül aylarının istihdam istatistiklerinin ortalaması demektir.

<p>Dünyanın en büyük havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST kapılarını açtı. Atatürk Haval

TEKNOFEST heyecanı Atatürk Havalimanı'nda başladı

Bodrum'un suyunu karşılayan Mumcular Barajı yüzde 10'luk seviyenin altına düştü

İETT tarihinin aynı hatta çalışan ilk şoför çifti

Van Gölü'nde binlerce yıllık mikrobiyalitler görüntülendi