• $9,5161
  • €11,0937
  • 546.766
  • 1455.42
26 Ekim 2013 Cumartesi

İspanya ekonomisi kurtuldu mu?

Artık o kadar fazla ekonomi içerikli haber internet üzerinden yıldırım hızıyla yayılmaya başladı ki, haberciler veya yorumcuların gelen bilgilerin ne kadar güvenilir veya anlamlı olduğunu düşünmesine ve incelemesine zaman ve enerji pek kalmıyor. 24 Ekim Perşembe tarihli uluslararası ekonomi basınının en önemli gazetelerinden birinde “İspanya iki yıl sonra yeniden büyümeye başladı!” temalı kocaman bir manşet haber yer almakta idi. Tabii ki bu her açıdan son derece önemli bir gelişmeydi. İspanya açısından da çok acılı iki yıllık resesyondan kurtuluş  anlamına geliyordu. Gazetemi koltuğumun altına alıp, “Nihayet iyi bir haber!” düşüncesiyle eve yollandım. Gazeteyi açtığımda ve haberin detayını okuduğumda pek sevinemedim.  

RAJOY TEMKİNLİ KONUŞUYOR

Haberde İspanya Merkez Bankası peş peşe dokuz çeyrek düşüşten sonra 2013 yılı üçüncü çeyreğinde ülke GSYİH sayısının sadece yüzde 0.1 reel büyüme sergileyeceğini açıkladığı yazılı idi. Habere süsleme olarak da bir de dünyanın en zengin insanlarından biri olan Bill Gates’in İspanyol İnşaat şirketi Abacus’un yüzde 6.5 payını da 113 milyon euro harcayarak satın aldığı eklenmişti. Tabii bu alışveriş İspanyol ekonomisi ve şirketlerine bir güven jesti olarak da değerlendirilebilirdi. Ama haberde esas önemli konu olan işsizlik konusunda ek bir bilgi yoktu. İspanya Avrupa’nın işsizlik rekortmeni idi, işsizlikte iyi haber çıkması çok daha etkili  olurdu. 
Sonra bir başka ekonomi medyasında İspanya Merkez Bankası’nın büyüme tahmini konusunda İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’un sözlerini buldum. Ülkenin Başbakanı “Resesyon bitti, kriz devam ediyor !” diyerek durumu farklı bir şekilde özetliyordu. Ertesi gün ise daha da detaylı bilgiler medyaya döküldü. Her ne kadar tahminciler 2014 için reel büyüme tahminlerini yüzde 1 düzeyine yükseltmiş olsa ve İspanyol ihracatı biraz düşen ücretler nedeniyle yukarıya doğru hareket etmiş olsa da, tüketimden yatırıma kadar tüm makroekonomik göstergeler hâlâ kırılgan bir görüntü veriyordu. 
İspanya Ulusal İstatistik Bürosu’nun perşembe günü yayımlanan son verilerine göre İspanya’da 2007 yılından bu yana ilk defa özel sektörde yeni iş olanağı yaratılmış, 2013 yılının ikinci ve üçüncü çeyreğinde 52 bin yeni istihdam sağlanmış deniyordu. İspanya’da hafif toparlanma ümidine rağmen şu anda istihdam edilen sayısı sadece 16.8 milyon kişiye gelmişti. Bu da ancak 2002 yılındaki istihdam sayısına eşdeğerdi. 

NE ZAMAN ÜRETKEN OLUR BİLİNMİYOR

Ama diğer taraftan da sürekli iş kontratıyla çalışan 149.300 kişi işten çıkartılmış ve geçici işlere ise 169.500 kişi alınmıştı. Kamu bu gelişmeleri tersine çevirmek için çabalıyordu ama şirketler de risk alıp erken istihdam yapmaktan korkuyor, geçici istihdamla durumu idare ediyorlardı. İspanya’nın en önemli sektörlerinden biri, ülkenin istihdam makinesi inşaat sektörü ise daralmaya devam ediyordu. Tabii bu arada bir de göç meselesi vardı. İspanya’daki hane halkı sayısı 2013 yılı üçüncü çeyreğinde son dönemin rekorunu kırarak 80 bin hane daralmıştı. Bu daralmanın bir kısmı inşaat sektörünün hızla büyüdüğü dönemde gelen yabancı işçilerden oluşsa da, esas üzücü olan birçok eğitimli İspanyol gencinin Londra ve Berlin’de lokantalarda garson olarak çalışması veya kahve servisi yapması idi. Şu anda aslında kimse İspanya’nın ne zaman yeniden üretken bir ülke haline geleceğini bilmiyor, tahmin edemiyor. Rajoy’un dediği doğru, resesyon bitti, kriz devam ediyor!

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu