• $13,5943
  • €15,3824
  • 781.425
  • 1981.04
4 Mart 2018 Pazar

Hindistan büyümede Çin ekonomisini geçti!

Hindistan yeniden, dünyanın en yüksek üretimle büyüyen büyük ekonomiler klasmanında, 2017 yılının sonundaki üç ayda, yıllıklaştırılmış olarak yüzde 7.2 büyüdü ve de Çin’i de geçerek birinciliğe oturdu.

Hindistan daha önce, bir yıl kadar bir sürede, en hızlı büyüyen ülke rekorunu kaybetmişti. Ama son üç ayda yıllıklaştırılmış hesapla yüzde 7.2 ile yeniden zirveye çıktı. Çin ise son üç ayda yıllıklaştırılmış hesapla, 6.8 oranında büyüdü ve ikinci oldu.

Çin’de sanayi endeksi, küçük ve orta boy şirketlerin oldukça tekledikleri ortamda düşük performans gerçekleştirdi. Çin, geçen ay, son yedi yıldaki en düşük hızla büyümeyi yaşadı.

Geçen yıl Çin’in büyümesi 6.9 düzeyine gelmiş olsa da, gayrimenkul ve konut satışları ve fiyatları büyük kentlerde düşüyordu. İmalat sanayi endeksine göre de orta ve küçük boy şirketler en çok hırpalanan kurumlar oldular.

Aslında Çin’de sanayi, ocak ve şubat aylarında, yeni yıl olması nedeniyle etkilenir ve üretim düşer, hatta birçok fabrika da bu süreçte kapanır.

Hindistan’daki büyümenin kuvvetlenmesi ise Başbakan Narenda Modi’nin çabaları ve de yaklaşımlarından kaynaklanıyor. Hindistan bir yıl kadar, pek fazla üretim yapamamıştı ve de ertesi dönemde de seçimler vardı. Üstelik yönetim son bir haftada, toplam 1.8 milyar dolarlık bir sahtekarlık olayı nedeniyle ilgili olarak, Puncap National Bank’ın sorunuyla uğraşmak zorunda kalmıştı.

Başbakan Narenda Modi, Hindistan’ın büyümesini methederken, Demiryolları Bakanı Piyush Goyal de, ‘Büyüme güçlü ve kalıcı bir şekilde gerçekleşiyor’ diyordu.

Ülkenin eski baş istatistikçisi Pronab Sen ise, büyümenin artışının arkasında aslında inşaat sektöründeki güçlenmenin yattığını söylüyordu.

Narenda Modi iş başına 2014 yılında gelmişti. Ülkede her yıl 13 milyon kadar genç, işgücü istatistiğine giriyordu. 10 milyon kadar da yeni iş yaratılıyordu. Diğer taraftan 2016 yılında Hindistan, ‘tuhaf banknotlarını’ da komplex satış vergisi düzenini ortadan kaldırmak için iptal etmişti. Bu tür değişiklikler de geçtiğimiz yılda büyümeyi yavaşlatmıştı.

İnşaat sektöründe reform, büyümeyi yüzde 6.8 artış düzeyine getirdi. Ama vergi ödemekten kaçanlar da vardı. Bu nedenle de ödemeler nakitle yapılıyordu. Sonunda imalat sanayi yüzde 8.1 büyüdü, tarım ise yüzde 4.1 büyüyebildi.

Galiba Hindistan, 2018 yılının bütününde de, dünyanın büyük ekonomileri arasında en başarılı büyüyen olacak!

<p> </p>

Muhalefet yatırıma neden karşı?

Peru'daki kazılarda bulundu! 800 ile 1200 yıllık olduğu tahmin ediliyor

Bursa'da aracın metro alt geçidi merdivenlerine düşmesi sonucu bir kişi öldü

AFAD'dan Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda yardımı