• $9,5199
  • €11,0908
  • 546.88
  • 1455.42
19 Şubat 2016 Cuma

Hayatta olmaz deme, olur!

Bu hafta Obama yönetiminin en üst düzey yetkilileri ile Küba’nın temsilcileri Havana’da bir otelde bir araya geldiler ve Küba ile ABD arasında resmen bir hava yolu hizmeti verebilmek için anlaşma yaparak elli yılı aşan küslüğü ortadan kaldırma yönünde bir adım attılar.

Ancak bu yeniden anlaşma törenine davet edilmesi gereken en önemli bir kişi davet edilmemişti. Kimdi bu kişi?
62 yaşındaki Jose Ramon Lopez’in babası, bugün Havana Havaalanı olan eski ve özel mülkiyete tabi hava alanının tapulu sahibi idi. Küba’da devrim olunca da havaalanına Castro tayfası tarafından el konulmuştu. Lopez ABD yetkilileri ile Küba yetkilileri arasındaki anlaşma gerçek olursa da “Havana havaalanı benim tapulu ve özel malım, Amerikan havayolları şirketleri bu alandan faydalanırsa onlardan tabii ki hakkımı talep edeceğim” diyerek hakkını aramaya başlamış bulunuyor. Tabii Küba’da evi, arsası olup da devrimde tapulu malına el konulan çok sayıda insan ve şirket de var.
Havaalanının esas sahibi, yani baba Jose Lopez Vilaboy 31 Aralık 1958 tarihinde Küba’dan ve Castro’dan kaçmaya çalışmış ve kaçamayınca da tam dokuz ay Guatemala Elçiliği’nde yaşayarak, ancak daha sonra Küba’dan kaçmış. Tabii derhal bütün gayrimenkullerine de el konmuş. Baba Lopez’in bir bankası, gazeteleri, iki havayolu şirketi, eskiden “Rancho Boyeros” adı ile bilinen ama bugünkü adıyla “Jose Marti Uluslararası Havaalanı” denen tapulu tesisi de mevcutmuş.
Baba Lopez Vilaboy sonunda Miami’de yani Güney Florida’da iki odalı ama deniz kenarında bir evde yaşamaya mecbur kalmış ve 1989 yılında da ölmüş. Oğlu Jose Ramon Lopez ise Küba’yı 1989 tarihinde terk etmiş ve yedi yıl evvel de, o da babası gibi ABD’ye, Miami’ye yerleşmiş. 2010 yılında müracaat ettiği bir ABD mahkemesi ise onu Baba Lopez’in mirasçılarından biri olarak tescil etmiş.
Ancak geçen hafta ABD Ulaştırma Bakanı Anthony Foxx ile Dışişleri Bakan Yardımcısı Charles Rivkin anlaşma yapmak üzere Küba’ya gelince de, mülkiyet konusu gündeme gelmiş. Anlaşma hasıl olursa ABD uçak şirketleri Küba’ya söz konusu havaalanından günde yirmi sefer yapacaklardı.
Obama döneminde çıkan bir kanun Amerikan vatandaşlarından alınan mal mülk, kişi daha evvel ABD vatandaşı olmasa da, hak sahiplerine devredilir diyor.
Şu ana kadar bu kanun hiç uygulanmamış ama Jose Ramon Lopez ciddi avukatlar ve öğretim üyeleri kanalı ile, hakkı olduğunu düşündüğü mülklerini geri almaya çabalıyor.
Ama hepsi bu değil. Diğer taraftan da bir avukat, Küba Hükümeti’ne karşı 2.8 milyar dolarlık bir davayı ABD mahkemelerinde kazandığı için, Küba uçakları ABD’ye gelirlerse, uçaklara el koydurmaya hazırlanıyor. Bakalım daha neler olacak ! Bu davaları takip etmek eğlenceli olacak galiba!

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu