• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
31 Ağustos 2015 Pazartesi

Hayat sürprizlerle doludur!

Bir zamanlar Brezilya şaha kalkmıştı ve birçok gelişen ülke vatandaşları, acaba bizim ülkemiz de Brezilya gibi şahlanabilir mi diye Brezilyayı yakından izliyorlardı. Ben de bunlardan biriydim.

Bilindiği gibi Brezilya büyük bir petrol ve doğal kaynak ülkesi. Ama gelişen ülkelerde petrol demek, aslında siyasi ve sosyal bela ve felaket demek . Dünyada petrol sahibi olup, petrol bulup da, huzurlu kalabilen tek ülke Norveç, o da daha başlangıçtan petrol gelirini tüm vatandaşlara eşit dağıtan bir sistem kurup, bir de ülkenin yatırım yapması için açıkça izlenebilen bir fon da kurarak gelirlerin vatandaşlar tarafından görülmesini sağladığı için ülke vatandaşları mutlu.
Brezilyaya geri gelirsek Latin Amerika’nın en büyük ekonomisi olan ve global çapta Dünyanın yedinci büyüğü olan Brezilya beni çok üzmekte ve şu günlerde yerlerde sürünmekte. 2015 yılı ilk çeyreğinde Brezilya sadece yüzde eksi 0.2 büyümüştü, yani daralmıştı. Bu hafta bu rakam revize edildi, eksi 0.7 oldu. Ancak iki gün önce ilan edilen yeni ve resmi 2015 yılı ikinci çeyrek rakamı ise geçen yıla göre eksi yüzde 2.6 daralma sergiledi. Böylece iki çeyrek peş peşe daralma sonucu ülke resmen resesyona girdi.
Yeni ilan edilen işsizlik oranı ikinci çeyrekte yüzde 8.3 oldu. Bir evvelki yıl ise daha düşük yüzde 6.8 değerinde idi. Temmuz ayında bütçe de yüzde (GSYİH oranı olarak) 5.8 eksi idi, yani açık vermekte idi. Ülkenin cari denge açığı ise Temmuz ayında eksi 89 milyar dolardı. Faiz yüzde 14 düzeyine yükseltilmişti ve enflasyon da temmuz ayında yıllık yüzde 9.6 civarına çıkmıştı. Ülkenin parası Real bir yıl evvel dolar başına 2.26 iken şimdi 3.60 oldu, yani son bir yılda yüzde 59.4 değer kaybetmiş bulunuyor. Brezilyanın en büyük ihracat müşterisi ise Çin idi. Hani durumu pek bilinemeyen Çin var ya, o !
Yani “Tarzan iyice zor durumda ve Jane de yardıma gelmiyor !”
Ama esas nedenler incelenirse Brezilya bir siyasi kaos yaşamakta. Konu da Petrobras adı ile anılan dev kamu malı şirkette rüşvet ve sahtekarlık olayları. Eski Brezilya Başkanlarından Fernando Collor de Melo rüşvet nedeni ile itham edilirken ve 1992 yılında görevden alınırken , şu andaki Başkan Dilma Rousseff en agressif ithamları gündeme getiren kişi idi. Sonunda De Melo medya tarafından düşürülmüştü.
Bugün Başkan olan Dilma Rousseff de, Petrobras şirketindeki rüşvet skandallarına tüm danışmanları katılmış olduğundan dolayı bugün kendisi de çok zor durumda. Bugün ise Başkanı ve partisini düşürmeye çalışan medya değil, hakim ve savcılar!
Komik olan şu andaki Başkan Bayan Rousseff PT adlı İşçi partisinin başında ama, şimdi onu ve partisini en çok destekleyen kişi de tanıdık, şu andaki bir senatör : Fernado Collor de Melo! Başkan Rousseff’in anketlerdeki desteği bugün itibarı ile yüzde 7.7 düzeyine inmiş bulunuyor ! Tam 23 yıl sonra kader birliği ne tuhaf.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi