• $12,4385
  • €14,0451
  • 712.835
  • 1776.41
23 Eylül 2015 Çarşamba

Hakan Çalhanoğlu ve Frankfurter Allgemeine

Pazartesi günü Beşiktaş Gençlerbirliği ile deplasmanda berabere kaldı. Genç bir arkadaşımız maçla ilgili olarak gazetesinde tarihimizin tek Dünya Şampiyonası üçüncüsü başarılı antrenör Şenol Güneş’i ima ederek, “Güneş Tutulması” başlığını atmıştı. Bu tür spor yazısı yazmak kolaycı bir yaklaşımdır. Ama Frankfurter Allgemeine Gazetesi, ise genç Türk Hakan Çalkanoğlu ile koca bir sayfa bir mülakat yapmayı seçmişti. Aşağıda genç spor yazarlarına kolaycı olmayan örnek bir spor yazısı olarak Almanya’nın en ciddi gazetesinde Peter Hess tarafından yapılan Çalkanoğlu röportajını soru cevap şeklinde özetleyerek aktarıyorum.

Antrenörünüz Roger Schmidt Leverkusen’de çok koşan ve tempolu bir futbol oynatıyor, daha teknik ve estetik bir futbol oynamak istemez mi idiniz?
Hayır, tüm takımımız oyun tarzını benimsediğinden kimsenin sistem ile sorunu yok. Rakiplerimiz kızıyor ve oyunları bozuluyor, nefes almalarına izin vermiyoruz.
Ama bu tempo doksan dakika sürdürülemez?
Ama arada yavaş ile hızlıyı karıştırarak oynuyoruz zaten!
Daha önceki yıllarınıza oranla daha güçlü bir oyuncu mu oldunuz? Leverkusen’de, Karlsruhe ve HSV dönemime göre çok daha güçlü ve fit oldum! Şu anda 21 yaşındayım, sadece 76 kiloyum, fakat çok güçlüyüm!
Hakan Çalkanoğlu’nu kim yetiştirdi?
Babam tabii. Disiplini ondan öğrendim. Küçükken Mannheim’da ikimiz beraber antrenman yaparken iki antrenmana gelmemiştim ve benimle iki gün konuşmadı. O Türkiye’de üçüncü ligde oynamıştı. Annemle tanışmış, evlenmiş, futbolu bırakmış ve Almanya’ya göç etmiş. Topa iyi vurma ve duran top gol vuruşu yeteneğimi Mannheim’da büyürken ondan aldığımı düşünüyorum. Ama unutmayın ben tam bir takım oyuncusuyum. Fakat Waldorf Mannheim takımında teknik adam Stefan Gross da şut atarken ayağımı nasıl tutacağımdan, insan olarak nasıl saygılı hareket edeceğime kadar birçok şeyi öğretti.
Çok iyi duran top vuruşları yapıyorsunuz, serbest vuruşta ayağın doğru tutulmasını nasıl sağlarsınız?
Vuruş yaparken kuvvetle yere basan, yani sabit ayağınız vücudun da pek oynamamasını ve böylece de topu atmak istediğiniz yere atabilmenizi sağlar.
Hangi ayakla daha iyi şut atıyorsunuz?
Top hareketli olarak önümde yuvarlanıyorsa sol ayağım ile daha iyi vuruş yaparım. Ama duran topta sağ ayak ile daha iyi isabet sağlıyorum, onun için duran topta sol ayakla hiç vurmam.
Serbest vuruş yapmaya giderken aklınızdan neler geçiyor?
Serbest vuruş ile maçlarını gidişatını değiştirebildiğimi biliyorum. Sakin kalmaya ve sadece vuruşumu doğru yapmaya çalışırım. 30-35 metreden kuvvetli ve sert vuruş yaparım! Ama ceza sahası çizgisine yakınsam, ayağımın içi ile falsolu vurarak barajı aşmayı ve sonra da topun alçalmasını sağlarım.
68 Bundesliga maçında 11 duran top golü atmışsınız. Altı maçta bir gol. Sadece daha önce Bremen’de oynayan Diego daha fazla, 163 maçta 13 gol atmış. Duran top vuruşunda kendinizi baskı altında hissediyor musunuz?
Baskı altında değilim. Sürekli çalışarak hep kendimi geliştirmek istiyorum. Duran toptan gol oranımı arttırmak için çok çok çalışıyorum. 21 yaşındayım daha!
David Beckham’ı duran topa vururken izlediniz mi? Yere basan ayağı gergin tutmayı ondan öğrendim. Ama o vururken kollarını ters tarafa doğru sallıyor. Ben bunu yapmıyorum. Sadece vuran ayağım harekete devam ediyor.
Mesut Özil gibi birkaç üst düzey Türk futbolcu Alman Milli Takımı’nı seçtiler. Siz ise Türk Milli Takımı’nda oynamayı seçtiniz, neden ?
Bu spor veya parayla ilişkili bir karar değildi. Ama Türk taraftarlar hangi milli takımda oynarsanız oynayın, sizi sever ve alkışlarlar.

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Fenerbahçe'ye İzmir'de coşku seli

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor