• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
30 Ocak 2013 Çarşamba

Güney Kıbrıs'ta işler karışıyor!

Davos'ta geçen hafta çok konuşulan konulardan biri de Güney Kıbrıs'ın halinin ne olacağı idi. Güney Kıbrıs zaten her üç büyük rating kuruluşu tarafından 'çöp' kategorisinde tutuluyor. En son Fitch Güney Kıbrıs'ın uzun vadeli kredi notunu B-eksi düzeyinden B düzeyine indirmişti.

AB Maliye Bakanları da Güney Kıbrıs yönetimi ile anlaşamadıkları için kredi verilmesi konusunu mart ayına kadar tartışma dışı bırakmışlardı. Diğer taraftan Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Jörg Asmussen de aynen Charles Dallara gibi 'Güney Kıbrıs'ın finansal ve mali sorunlarının tüm euro bölgesinde sistemik sorun çıkartma potansiyeli olduğunu' vurgulamıştı.

ASIL MEVDUAT RUSLARIN
Güney Kıbrıs GSYİH sayısı aslında Euro Bölgesi'nin önemsiz ve çok küçük bir parçası. Güney Kıbrıs Euro Bölgesi GSYİH sayısının sadece yüzde 0.2'si.

Ancak sorun turizm ve bankacılık dışında pek fazla gelir üretim faaliyeti olmayan 18 milyar dolarlık ekonominin banka sisteminin 2011 yılı sonu itibarıyla 69 milyar dolar civarında banka mevduatı sahibi olması. Bu mevduatın yüzde 63 kadarı Kıbrıs'ta oturan kimselerin, yüzde 8 kadarı diğer Euro Bölgesi sakinlerinin ve yüzde 29 kadarı ise Euro Bölgesi dışından yabancıların mevduatı olarak gözüküyordu. Ama konuya hakim olanlar ise mevduatın yüzde 35 kadarının aslında Kıbrıslı süsü veren çoğu Rus yabancı kişi ve kurumlara ait olduğunu söylüyordu.

2012 ortasında ellerinde Yunanistan hükümeti borç senetlerinden bol miktarda bulunan iki en büyük Güney Kıbrıs bankasının, senetlerin değerlerinin sıfıra doğru yollanması sonrası perişan olmaları ise sorunları tetiklemişti. Güney Kıbrıs Maliye Bakanı 7.5 milyar Euroluk yardım talep ederken talebi karşılanmadığı taktirde her ay kredileri finanse etmek ve diğer harcamalar için bir milyar Euro fon bulması gerektiğini vurguluyordu. Ayrıca bankalara da sermaye konması gerekiyordu. Avrupa bir komisyon kurarak büyük ABD bono yatırımcısı Pimco şirketini fon kaybının boyutunu hesaplamakla görevlendirdi. Pimco 10.3 milyar Euro kadar bir sermaye artırımı fonu gerektiği hesabını çıkarttı. Böylece fon gereği 17.8 milyar euroya çıkmıştı.

FATURA AĞIR OLACAK
Ama başta Almanlar olmak üzere tüm Avrupa, mevduatın aslında nerede ise yarısının Rus mafyasına ait olduğu şeklindeki Alman istihbarat kurumu raporları ortaya çıktığından beri, Güney Kıbrıs'a destek verme niyetinde olmadıklarını, kendi vatandaşlarının ödediği vergileri, Kıbrıs üzerinden Rus mafyasına aktarılmasını istemediklerini, Güney Kıbrıs'ın özelleştirme yaparak fon sağlaması gerektiğini vurgulamaya başladılar.

Avrupa, 17 Şubat'ta yapılacak G.Kıbrıs seçimlerinde büyük olasılıkla kazanacak olan ve konuya daha esnek bakan orta sağ eğilimli Nicos Anastasiadis iş başına gelene kadar Güney Kıbrıs'ın finansmanı konusunu dondurmaya karar verdi. Kaldı ki Güney Kıbrıs'ın elinde özelleştirilebilecek varlık da pek yok. Bu durumda başta Rus'lar olmak üzere, mevduat sahiplerinin önemli bir zarara girmesi de gündeme gelebilir. Veya Rus hükümetinden yardım istenebilir .

Acilen Euro Bölgesi'ne üye yapılan Güney Kıbrıs'ın faturası ağır olacak...
<p>Haber: Ayşe Gültekin </p><p>'İSTANBUL BİR OKULSA BEYOĞLU BUNUN MERKEZİ' </p><p>Beyo

Kültür ve sanatın kalbi Beyoğlu

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor