• $16,6218
  • €17,3361
  • 967.241
  • 2395.02
22 Haziran 2012 Cuma

Gel de çıldırma!

İş başa düşünce 5 milyar dolara bağışımızı yapmış, yumruğu masaya vurup, 'yeşil' gücümüzü göstermiştik. Moody's ise, sağolsun 'yufka yürekli' yardımsever olduğumuzu nihayet anlayınca, bize yumuşak davranmış ve ratingimizi bir basamak yükseltmiş ve bizi nihayet 'yatırım yapılabilir' kategorisine sokmaya hazırlanmaya başlamıştı. Tabii Bernanke bu bonkör ortamın dışında kalamazdı, o da bir kere daha 'twist dansına' girişti, yani kısa vadeli kamu kağıdı satıp uzun  vadeli kamu kağıdı satın alarak uzun  vadeli faizleri aşağıya itmeye başladı. Berlusconi ise Milano civarındaki bir şatodan seslendi, kemer sıkmaya karşı çıkıp 'bunga bunga' dansı deneyimine dayanarak 'kemer çözmenin' daha isabetli olacağını ısrarla gündeme getirdi. Bu arada İspanya, İtalya ve Fransa'nın, Alman kurtarma reçetelerine karşı ortak cephe almaya karar verdikleri haberi ortalığa döküldü. Biz ise futbol bilgimize dayanarak bir gün daha sabredilmesini ve cuma günü akşamı Yunanistan'ın futbol maçında Almanya'yı yenmesi için dümen  düzenlenmesinin daha doğru bir intikam yaklaşımı olacağını düşünüp strateji değişikliği tavsiye ettik (şike yapın diyemiyorduk, çünkü biliyoruz, şike sahaya yansımıyor). Bu arada TCMB de faizleri oynatmadı ama ben kesin kafayı oynatacağım!
Sonunda beni de çıldırtan haber de medyaya döküldü. Bu cuma günü, yani sizin bu yazıyı okuduğunuz gün akşam saatlerinde Yunanistan - Almanya maçı ile eşzamanlı, Roma'da dörtlü zirve yapılacağı (Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya arasında) ve 'sonunda muhakkak çözüm' geleceği medyaya aksetti. Hadi hayırlısı!
Aşağıdaki risk iştahı endeksi dünyanın durumunu açık seçik gösteriyor! Bir bakmak yeterli!

"tablo1.20120621221532.jpg"
 Aşağıdaki ikinci grafik genç nüfus işsizliği grafiği! Bu genç nüfus işsizliği grafiği bence Avrupa'nın ekonomik durumunu en iyi sergileyen grafik.
Bir şey eklemek ve söylemek de hiç gerekmiyor!

"tablo2.20120621221544.jpg"

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Marmaris'te ormanı yakan şüphelinin olaydan önceki son görüntüsü

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...