• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
8 Aralık 2015 Salı

Geçtiğimiz hafta kargaşa haftası idi!

Bu hafta sonu global çapta çok önemli üç konuda önemli kararlar alındı.

Birincisi, OPEC belki stratejisinde değişiklik yapar ve petrol fiyatları değişir diye düşünenler hiçbir şeyin değişmeyeceğini gördüler. OPEC şu ana kadar olan politikasına devam etmeye ve üretim hedefleri koyma stratejisini tamamen bir kenara bırakmaya devam etme kararı aldı. Dünya açısından bu karar petrol fiyatlarının bundan sonra son altı yılın en düşük düzeyine inmesi olasılığını arttırdı. Her yıl iki defa toplanan OPEC sadece 2016 yılının Haziran ayında tekrar toplanma kararı aldı. OPEC Genel Sekreteri Abdalla El Badri “İran yeniden piyasaya çıkacak ve onların ne yapacağını görmeden karar almanın doğru olmayacağını düşündük!” dedi. OPEC toplantısından sonra Brent petrolü yüzde 1.7 değer kaybetti ve 43.11 fiyatına düştü. Diğer taraftan da ABD petrolü varil başına 40 dolara kadar düştü. Petro fiyatının düşmesi nedeniyle en sıkışık durumdaki ülke haline gelen Venezüella’nın Petrol Bakanı Eulogio del Pinto “Biz stabilite istiyoruz, bu nedenle de endişeliyiz!” dedi. OPEC Başkanı ve Nijerya Petrol Bakanı Emmanuel Ibe Kachikwu ise her şey masaya kondu, konuşuldu ve ondan sonra İran’ı haziran ayına kadar bekleme kararı alındı dedi.
İkincisi, diğer taraftan bir başka uluslararası kurum, Institute of International Finance ekim ayında başlamış olan gelişen ülkelere yeniden sermaye akışının kasım ayında tersine döndüğünü ve gelişen ülkelerden yeniden sermaye çıkışlı yaşanmaya başlandığını açıkladı. Son beş aydan dördünde çıkış yaşandığını vurgulayan IIE, her şeye rağmen ekim ayında 13 milyar dolar giriş olduktan sonra kasım ayında 3.5 milyar dolarlık çıkış olduğunu ama gene de yılı bütününde 63.2 milyar dolar kadar bir net giriş gerçekleştiğini bildirdi. Bu ay ABD Merkez Bankası’nın faiz artışı yapmasının olasılığının iyice kuvvetlenmesi değerlendirmeleri değiştirdi. Tahminlere göre Latin Amerika dışında her yerden sermaye çıkarken yüzde 14.25 düzeyindeki faizi ile Brezilya’nın ülkenin içinde bulunduğu resesyona rağmen sermaye aldığı ortaya çıktı. Brezilya Merkez Bankası’nın ocak ayındaki toplantısında faizleri daha da yükseltmesi bekleniyor. Çünkü Brezilya enflasyonu yüzde 10 düzeyinin de üstüne çıktı.
Ancak global çapta hangi trendin hakim olduğu da pek belli olmadı.
Üçüncüsü, ABD’de açıklanan yeni ve son istihdam raporuna göre tarım dışı istihdamın tahminlerin üstünde bir değere ulaşarak bir evvelki aya göre 211 bin artmış olması doları destekledi. Üstelik ekim ayındaki istihdam sayısı da 271 bin değerinden 298 bin gibi çok yüksek bir değere revize edildi. Bu veri doların değer kazanmasına yol açacak ve aralık ayındaki faiz artışını nerede ise garanti edecek bir gelişme idi.
Ancak tuhaf bir şey oldu Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin açıkladığı yeni likidite artış programının sadece altı aylık bir uzatma olması ve faizin de çok az düşürülmesi ile yatırımcıları sukutu hayale uğratması sonucu tersine euro arttı. Bu gelişmeler 15-16 Aralık FED toplantısına kadar bile kurlarda çok dalgalanma olacağını gösteriyor. Bu hafta piyasanın kurlar konusunda ne karar vereceği görülecek.

<p>Mete Gazoz, Tokyo 2020'de altın madalyayı kazanarak tarih yazdı. Genç sporcumuzun henüz 17 yaşınd

Mete Gazoz sözünü tuttu! Henüz 18 yaşındayken bakın ne demişti

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı