• $8,4888
  • €10,0603
  • 494.121
  • 1413.8
28 Eylül 2015 Pazartesi

FED'in faizi Aralık'ta artar

FED Başkanı Janet Yellen geçtiğimiz perşembe günü ABD’de University Of Massachusets / Amherst’te yaptığı konuşmada ülkede enflasyon arzu edildiği gibi artmaya devam ederse ve ekonomik gidişat (yani reel büyüme) de istihdamı artırıp, işsizlik oranlarını makul seviyede tutarsa faiz hadlerini 2015 yılı içinde artırmaya başlamanın mümkün olabileceğini belirtti. Her şeyin ekonomik verilere bağlı olduğunu da tekrar etti.

ARTIŞ İÇİN UYGUN YERDEYİZ

Konuşma özetinde Yellen, Federal Open Market Comittee (Para politikasını belirleyen komite) üyelerinin kendisi dahil çoğunun şu andaki şartların bir faiz artırımı yapmaya oldukça uygun olduğu kanısına geldiklerini söyledi. 2015 yılında “ federal funds rate” denen kısa vadeli faizde artış yapabileceklerini ve bu artış sonrası da yavaş bir tempoda para politikasını sıkıştırmaya da devam edebileceklerini söyledi.

KONUŞMASI SÜRPRİZ OLDU

Yellen’in bu son konuşması, bundan tam bir hafta önce 16-17 eylül toplantısından sonra yaptığı ve faiz arttırmanın eylül ayında gerçekleşmeyeceğini kararlı bir şekilde vurgulayan konuşmadan sonra sürpriz oldu. Yellen konuşmada şu anda enflasyonun gidişatı , hedef olan yüzde 2 enflasyon oranına doğru oldukça yavaş bir tempoda olsa da, bugünlerde beklenmedik oranda düşük olan petrol fiyatları artmaya başladıktan sonra, ve de dolar da biraz değer kaybettikten sonra, enflasyon hedefe doğru kıpırdanırken, faiz oranlarının yavaşça yükseltilebileceğini söyledi.

BASIN TOPLANTISI ARALIKTA

Her yıl sekiz defa olağan toplantılarında bir araya gelen FOMC, önümüzdeki dönemde 2015 yılında 27-28 Ekim'de ve aralık ayında da 15-16 Aralı'ta toplanacak. Birçok analist 2015 yılı aralık ayında faiz artışına başlanacağı beklentisinde. Çünkü aralık toplantısında oldukça geniş kapsamlı bir toplantı. Yellen bir resmi konuşma yapacak, geleceğe dönük beklentileri sayısal olarak yayınlayacak ve de bir basın toplantısı da yapacak.

Geciktirmenin sonuçları da olumsuz olur

Ayrıca Yellen, konuşmasında şu andaki global ekonomik zayıflığın FED’in aralık ayında faiz oranlarını artırmasına engel olmayacak kadar önemsiz boyutta olduğunu belirtti. Yellen faiz artışını daha da geciktirmenin de sorunları olabileceğinin altını çizdi. Faiz artışına uygun bir zamanda başlamanın ve yavaş hareket etmenin en uygun yaklaşım olduğunu belirten Yellen böylece nerede ise 10 yıla yakın bir zaman sonra ve 2007 yılından bu yana ilk defa sıfırlanan faizleri normale döndürmeye başlayacak.

İkinci çeyrek % 3.9 büyüdü!

Bu arada ABD’de 2015 yılı ikinci çeyreğinin nihai reel büyüme tahmini sayısı da beklentileri de aşarak yüzde 3.9 olarak revize edildi. En çok artış da özel tüketim ve şirket yatırımlarından geldi. Büyüme sayısı da 25 Eylül tarihinde yani Yellen’in konuşmasından bir gün sonra açıklandı.

<p class='MsoNormal'>CZN lakaplı Burak Özdemir de Antalya'ya giden isimlerden  oldu. Uyarılarına rağ

CZN Burak Özdemir yangına müdahale ederken şov yapmakla suçlandı

Tarihi değiştiren araştırma: Machu Picchu'nun bilinenden daha eski olduğu ortaya çıktı

Kemerköy Termik Santrali'ne yaklasan yangin havadan görüntülendi

Evsel atıklar burada elektrik enerjisine dönüşüyor