• $9,5779
  • €11,119
  • 554.746
  • 1520.4
1 Ağustos 2015 Cumartesi

FED ne dedi ABD faizi artar mı?

2013 yılının Mayıs ayının sonundan beri, Türkiye ve de birçok gelişen ülkenin insanları, medyanın da gazıyla, tir tir titremeye başladılar. Çünkü ABD’nin faiz artırmasından ve ülkelerinden döviz kaçışından korkuyorlardı. Ben en başından itibaren yani iki yıldır FED ancak 2015 yılının ilk altı ayından sonra faiz artırmayı düşünecektir demiştim ama uzun süre pek kimseyi inandıramamıştım. Ancak FED de artık yavaş yavaş faiz artırma konusunu konuşmaya başladı.

Fakat 29 Temmuz 2015 günü geç saatlerde açıklanan en son FED Para Politikası Komitesi raporunda da kesin bir tarih yoktu. Aşağıda FED raporunun kısaltılmış bir özetini vereceğiz.
FED yöneticileri derler ki, Haziran 2015 ayından bu yana konut sektörü ve istihdam piyasası canlandı ama şirketlerin sabit yatırımları ve net ihracat oldukça düşük, enflasyon beklentileri problemli gözükmese de, piyasada ölçülen gerçek enflasyon oldukça düşük. Enerji fiyatlarında düşüş ve enerji dışındaki ürünlerde ucuz ithalat, enflasyonu oldukça düşük tutuyor.
FED uzun zamandır enflasyonun yüzde 2 olmasını kritik hedef olarak tespit etmiş bulunuyor. FED, enerji fiyatları düştükleri seviyeden yükseldiği zaman, yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşabileceğini görüyor ve emek piyasasının daha da iyileşmeye devam edeceğini gördüğünü belirtiyor. Dolayısı ile FED ‘in en yakından takip ettiği şey enflasyon sayıları.
FED kanunen aslında uzun vadede maksimum istihdam ve fiyat istikrarı şeklinde iki bacaklı bir hedef yapısına endeksli. Bugünkü durumda FED 0,0 – 0,25 arasındaki düzeyde duran “federal funds” faizi denen faizin, maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedefleri ile uyumlu olduğunu vurguluyor. Ama FED tarafından izlenen veriler önümüzdeki dönemde, yani orta vadede, federal funds denen faizin artırılmasının gündeme gelebileceği sinyalini de vermekte. Bu arada FED elindeki tahvillerin toplam miktarını da henüz azaltmıyor.
Ama Para Politikası Komitesi üyeleri, raporda önümüzdeki dönemde veriler istihdam ve enflasyonda arzu edilen düzeyde dese de, hatta federal funds faizi düzeyi FED ekonomi politika ilkeleri ile uyumlu halde olsa da , “genel ekonomi şartları bir müddet daha federal funds faizinin düşük tutulmasını gerektirebilir” diyerek açıklamalarını bitiriyor. Yani Yellen bundan sonra her şey olabilir ama önümüzdeki verileri bekleyecek ve gelişmeleri göreceğiz diye düşünüyor.
Bu yıl üç adet daha FED toplantısı var. Önümüzdeki eylül ayında 16-17 tarihinde yapılacak. Federal funds faizi 2008 Aralık ayından bu yana, yani tam 2417 gündür sıfır civarında. FED de beşinci toplantıdır, on oya karşı sıfır oy ile durumu aynen devam ettiriyor.
Ama bu arada da IMF ABD’yi ,”Faiz artışını 2016 yılına bırakın!” diye ikaz etmekte!

<p>Son yıllarda iyice hızlanan uzay  yarışının en önemli sebeplerinden biri de doğal kaynaklar. Ay y

ABD'nin uzay madenciliği hamlesi

Dev kayayı balta ile parçaladı! Ortaya bakın ne çıktı?

Ateş Serbest 2021 faaliyetinden heyecanlandıran görüntüler

Trakya'da 65 yaş üzeri ve risk grubundakilere ''grip aşıları'' evlerinde yapılıyor