• $9,5325
  • €11,0885
  • 549.226
  • 1509.2
31 Aralık 2010 Cuma

Eyvah, her şey bitiyor!

Yeni bir yıla giriyoruz. Bazılarımız kötümser. Emtia fiyatları artan taleple birçok kalemde yükselmiş bulunuyor. Petrol varil başına 92 dolar düzeyine tırmandı. Hem enerji hem de emtia fiyatlarındaki artış her ülkeyi olduğu gibi ülkemizi de etkiliyor. Ülkemizdeki son et, şeker, benzin, mazot gibi kalemlerdeki fiyat artışlarını hatırlayın. Onlar da dünya fiyatlarından etkileniyorlar. Talep arzı yendi mi? Yoksa Malthus mu haklı?
Temel ekonomi nosyonu zayıf olanlar veya unutkanlık dozu yüksek olanlar geçmişi pek hatırlamıyorlar. Enflasyon faktörünü göz önüne almıyor, yani reel düşünmüyorlar. Nominal bakıyorlar. Bugün altın ons başına 1410 dolar seviyesinde. Altının bundan önceki zirvesi 1981 yılındaki 800 doları aşkın fiyattan, son otuz yıllık dolar enflasyonu düşülürse, başa baş gelmek için fiyatın ons başına 2200-2400 dolar civarına yükselmesi gerektiğini düşünmüyorlar.

Bu nedenle artık kaynakların bittiğini, her şeyin çok daha pahalı olacağını düşünen insanların, kendilerini biraz daha iyi hissetmelerine yardım etmek için bugün biraz bilgi aktarmak istiyorum. Çünkü bizde yaygın olan bu tür kötümser hislere benzer hisler, tüm dünyada oldukça yaygın. Tabii ülkemizde vergi, dış alemden yüksek ama bu da bizim gelir vergisi ödeme alışkanlığımız olmamasının bir sonucu! Bu nedenle de devlet yakaladığını 'beceriyor' ve ancak en kötü vergi tipi olan satış vergileri ve tüketim vergileri ile vergi toplayabiliyor. Vergi toplanamazsa da Yunanistan gibi bütçe açığı ve borç sorunu yaşarız. 

Önce petrole bakalım. Aşağıdaki ilk grafik 2005 Ocak ayından 2010 Aralık ayına kadar olan petrol fiyatlarını gösteriyor. 2005 yılında Mathew R. Simmons adındaki 'Malthus' taraftarı, enerji sektörü uzmanı ve kitap yazarı yatırım bankacısı ile J.Simon adlı iktisatçı ve John Tierney adlı New York Times bilim yazarı 5000 dolara iddiaya girmişlerdi. 2005 yılında başlayan iddiada Simmons enflasyon ayıklanmış petrol fiyatının 2010 sonunda, 2005 dolarıyla 200 dolar düzeyine çıkacağını iddia etmişti. Simon ve Tierney ise bunun gerçekleşmeyeceğini iddia ediyorlardı. Ancak bu yıl bitti. İddianın sonuna gelindi. Enflasyon ayıklanmış ortalama yıllık fiyat 2005 dolarları ile 70 dolar civarında. Simmons öldüğü için ailesi kazanan ikiliye 5000 dolar ödeyecek. 
Afrika ve Brezilya'da yeni kaynaklar bulundu. Kanada şu anda ABD'ye Suudi Arabistan'dan daha fazla petrol satıyor ve önemli doğalgaz kaynakları keşfedildi. Talep arzı yenemedi. OPEC arzı kısıyor ama enflasyon ayıklanmış petrol fiyatı çıktı indi, o kadar.

 Şimdi tüm emtia cinslerine bir arada bakalım. 
1934'ten bu yana aylık enflasyon ayıklaması yapılan Dow Jones- AIG Emtea Endeksi arz, talep ve fiyat gelişmelerinin sonuçlarını görmek için iyi bir endeks. Endekste tarım ürünleri yüzde 34.7, enerji fiyatları yüzde 27.28, sanayi metalleri yüzde 17.65, kıymetli madenler yüzde 14.60, canlı hayvan ise yüzde 6.10 ağırlık taşımakta. 76 yılda emtia fiyatlarının birkaç zıplama dışında genel trend olarak aşağıya doğru gittiğini görmek mümkün.

Bu arada da talebin çok arttığı bir dönem yaşanmasına rağmen, yani dünya nüfusunun 2 milyardan 7 milyara yükseldiği, kentleşmenin ve gelir artışının hızlandığı bir dönemde, arzın daha hızlı artması ve enflasyonun da kontrol altına alınması, talebin fiyatları reel olarak artırmasını frenleyen faktör olmuş.
Yani siz siz olun, yeni yılda başlayarak,  kötümserlikten istifa edin!

"gokce.20101230224138.jpg"

<p>Yere yatırıp yumrukladılar. Polis  şiddetinin görüntüleri çevredekiler tarafından kaydedildi. Sos

Polis şiddeti tepki çekti

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu