• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
5 Kasım 2014 Çarşamba

Enflasyon yüzde 9’a çıktı

Ekim ayında enflasyon beklentilerin bir miktar üzerinde gerçekleşti ve yıllık enflasyon yeniden yükseldi. Tüketici fiyatları aylık ortalama yüzde 1.9 oranında artarken yıllık enflasyon da yüzde 9’a çıktı. Üretici fiyatlarında da beklentilerin üzerinde gerçekleşen enflasyon yıllık yüzde 10.1 seviyesine ulaştı.

Çekirdek enflasyon ve üretici fiyatlarındaki gelişmelere bakılırsa, enflasyonda kısa vadede düşüş aşırı iyimserlik olacaktır. Ancak orta ve uzun vadede Merkez Bankası’nın para politikasında izlediği adımların etkisi meyvesini verebilir ve enflasyon yeniden uzun vadeli hedefle uyumlu bir patikaya çekilebilir.
Aşağıdaki tabloda ana harcama grupları itibarıyla yıllık enflasyona katkılar özetleniyor. Yıllık enflasyona katkı rakamlarını hesaplamak için harcama gruplarındaki yıllık fiyat artış oranlarını o grubun endeksindeki ağırlığı ile çarpıyoruz.

Tabloda da görüldüğü üzere, enflasyonda en fazla ağırlığa sahip olan gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık enflasyon düşerken, konut grubundaki yükseliş enflasyondaki düşüşü engellemiş. Gıda grubunun enflasyona katkısı 3.4’ten 3.1 puana gerilemiş ancak konut grubunun katkısı da 0.4 puan artışla 1.3’e ulaşmış. Toplamda bu iki grubun enflasyona katkısı enflasyondaki ana trendi belirliyor. Bu toplam ekim ayında 0.1 puan artarak 4.4 puana ulaşmış. Sadece bu iki grubun enflasyona katkısının hemen hemen hedefe ulaştığı düşünülürse, enflasyonda uzun vadeli yüzde 5 hedefine ulaşmanın zorluğu daha iyi anlaşılacaktır.
Merkez Bankası’nın yakından takip ettiği ve dalgalanmaya neden olan başlıca fiyatların hariç tutulduğu H ve I endekslerinde yıllık enflasyon oranları bir miktar gerileyerek yüzde 9.8 ve 9.04 seviyesine düşmüş. Üretici fiyatlarında ise son birkaç aydır düşen enflasyon ekim ayında yeniden yüzde 10’un üzerine çıkmış. Bu faktörler nedeniyle önümüzdeki kısa dönemde enflasyonda hızlı bir düşüş beklememek gerekiyor.
Geçen yılı yüzde 7.4 ile hedefin yaklaşık iki buçuk puan üstünde tamamlayan enflasyon, bu yıl da hedefin üzerinde gerçekleşecek. Bu sürpriz bir gelişme değil. Nitekim Merkez Bankası kısa bir süre önce yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 8.9’a yükseltmişti. Ancak, geçen yılın kasım ve aralık aylarında tüketici fiyatlarının toplam binde 5 oranında yükseldiği göz önüne alınırsa, bu yılın son iki ayında tüketici fiyatlarında görülecek daha hızlı artış enflasyonu yeniden yüzde 10 seviyesine yaklaştırabilir.

<p>Bozkurt'ta selde hasar gören 10 katlı bina iş makinesiyle yıkıldı.</p>

Bozkurt'ta 10 katlı bina böyle yıkıldı

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi