• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
5 Aralık 2015 Cumartesi

Enflasyon yükselişte!

Kasım ayı enflasyon verileri beklentilerin biraz üzerinde geldi ve yıllık enflasyon Ekimdeki düşüşün ardından yeniden yükselişe geçti. Ekim ayında yıllık enflasyon yüzde 7,9’dan 7,6’ya gerilemişti. Kasım ayında tüketici fiyatları yüzde 0,7 oranında arttı ve bu oran geçen yılki 0,2’lik aylık enflasyondan yüksek olduğu için yıllık enflasyon yüzde 8’in üzerine çıktı. Geçen Aralıkta tüketici fiyatları enflasyonunun negatif olduğu düşünülürse, çok olumlu bir sürpriz yaşanmazsa enflasyonun 2015’i yüzde 8’in üzerinde kapatacağını tahmin edebiliriz. 2014 sonunda enflasyon yüzde 8,2 olmuştu.

Kasım verilerinin detayına bakacak olursak, tüketici fiyat endeksinde en yüksek paya sahip gıda ve alkolsüz içecek fiyatlarının yüzde 1 yükselerek enflasyonu yukarıya çektiğini görüyoruz. Bu harcama grubunda yıllık enflasyon yüzde 9,5’e yükselmiş. Bu yükseliş de grubun yıllık enflasyona katkısını 2,3 puana çıkartmış. Geçen yıl sonunda bu grubun enflasyona katkısı 3,1 puan olmuştu ancak yıllık enflasyonun yüzde 6,2 olduğu 2012 yılında bu grubun enflasyona katkısı da 1,0 puan seviyesinde idi.

Aşağıdaki tabloda ana harcama grupları itibarıyla yıllık enflasyona katkıların son üç yıllık seyri özetleniyor. Yıllık enflasyona katkı rakamlarını yüzde artış oranını endeks içindeki payla çarparak buluyoruz:

Kasımda enflasyona katkısı artan diğer harcama grupları ise endekste yüzde 16 paya sahip ulaştırma ve yüzde 7 paya sahip olan giyim ve ayakkabı grupları olmuş. Buna karşılık otel, lokanta ve kafelerdeki fiyatların oluşturduğu harcama grubundaki düşüş enflasyonu 0,1 puan aşağıya çekmiş.
Enflasyonda beklentilere bakacak olursak, üretici fiyatlarında enflasyonun düşmesi olumlu. Ancak TÜFE’de çekirdek enflasyon göstergelerindeki yükseliş, enflasyonla savaşın 2016’da da kolay olmayacağını gösteriyor. Aşağıdaki grafikte de görüldüğü üzere, özellikle Merkez Bankası tarafından yakından takip edilen H ve I endekslerinde Kasım ayında görülen yükseliş uzun vade açısından endişe verici.

Enflasyonda aylık dalgalanmalara neden olan mal ve servislerin hariç tutulduğu bu iki çekirdek enflasyon endeksinde yıllık artış oranı enflasyonun üzerinde seyrediyor. H endeksinde yıllık artış oranı Ekim’deki yüzde 7,5 seviyesinden 8,9’a, I endeksinde de yüzde 7,4’ten 9.2’ye zıplamış. Enflasyon hedefinin uzun süredir yüzde 5’te tutulduğu bir ortamda çekirdek enflasyon göstergelerinin yüzde 10’a yaklaşması para politikasında Merkez Bankası’nın seçeneklerini azaltacaktır. Özellikle 2016’da enflasyonun daha aşağıya çekilmesi hedefleniyorsa, Merkez Bankası’nı eleştirmek değil, enflasyona karşı oluşturulan politikasında ona yardımcı olunması gerekiyor.

<p>Mete Gazoz, Tokyo 2020'de altın madalyayı kazanarak tarih yazdı. Genç sporcumuzun henüz 17 yaşınd

Mete Gazoz sözünü tuttu! Henüz 18 yaşındayken bakın ne demişti

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı