• $13,2425
  • €15,0529
  • 758.06
  • 1857.4
7 Mayıs 2014 Çarşamba

Enflasyon tırmanışta

Nisan ayı enflasyon verileri olumsuz bir sürpriz ile yıllık enflasyonu son iki yılın en yüksek seviyesine getirdi. TÜİK’in verilerine göre tüketici fiyatları nisan ayında ortalama 1.3 oranında arttı. Geçen yılın aynı ayında bu oran sadece yüzde 0.4 idi. Aradaki fark da yıllık enflasyonda yaklaşık bir puanlık artış yaptı.
TÜFE verilerinin detayına bakıldığında nisan ayında fiyatı en fazla atan harcama grubunun giyim ve ayakkabı olduğu görülüyor. Bu gruptaki fiyatlarda görülen ortalama yüzde 13.1’lik artış hemen dikkat çekse de, aslında bu durum daha çok sezonluk ürünlerle alakalı. Nitekim giyim ve ayakkabı grubunda geçen yılın nisan ayında da yüzde 12.7 oranında fiyat artışları görülmüş. Yıllık olarak ise giyim ve ayakkabı grubunda enflasyon yüzde 7.3’ten 7.6’ya yükselmiş. Bu grubun endeksteki ağırlığı sadece yüzde 7 olduğundan, enflasyonda çok fazla artışa neden olmamış.
Yıllık enflasyondaki artışın kaynaklarına bakmak için yıllık yüzde artış ve TÜFE içindeki pay oranlarını kullanarak yaptığımız enflasyona katkı tablosuna bakmamız gerekiyor. Enflasyona katkıda son demende kaydedilen gelişmeler aşağıdaki tabloda özetleniyor:

Tabloda da görüleceği üzere, enflasyondaki bir puanlık artışın en önemli kısmı (0.7 puan) gıda ve içecekler grubundaki fiyat artışlarından kaynaklanmış. Bu grupta yıllık enflasyon nisan ayında yüzde 13.12’ye yükselmiş. Aslında bu yükseliş, IMF tarafından açıklanan küresel fiyat endeksleriyle paralel bir seyir izliyor. IMF tarafından yayınlanan küresel fiyat endekslerinde gıda grubu fiyatları son bir yılda ortalama yüzde 5 civarında artmış. Bu oran daha birkaç ay öncesinde negatifti, yani gıda fiyatları düşüyordu. Küresel gıda fiyatlarındaki artışa ek olarak yurtiçi döviz piyasalarında görülen gelişmeler ve TL’nin değer kaybetmesi de düşünüldüğünde, gıda fiyatlarındaki yükseliş aslında sürpriz değil.
Enflasyonda önümüzdeki dönem için ise çok fazla iyimser olabilmek mümkün değil. Çünkü gelecek dönemdeki enflasyonu tahmin etmek için en sık kullanılan göstergeler olan çekirdek enflasyon rakamlarından ve üretici fiyatları enflasyonundan olumsuz sinyaller geliyor. ÜFE nisan ayında yüzde 0.1 oranında artarken yıllık enflasyon da yüzde 13’e ulaştı.
Aynı zamanda, Merkez Bankası tarafından yakından takip edilen çekirdek enflasyon endekslerinde (H ve I endeksleri) yıllık artış oranı normal enflasyonun üzerinde. Bu da enflasyonun önümüzdeki dönemde yükselmeye devam edeceğine işaret ediyor.

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı