• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
5 Temmuz 2015 Pazar

Enflasyon gıdayla geriledi

Haziran ayında enflasyon olumlu bir sürpriz yaptı ve tüketici fiyatları piyasa beklentilerinden daha hızlı olarak yüzde 0,5 oranında düştü. Piyasa beklentileri ortalama yüzde 0,2 civarında düşüş öngörüyordu. Haziran ayındaki bu düşüş geçen yılın aynı ayına göre daha yüksek olduğundan yıllık enflasyon da yüzde 7,2’ye geriledi. Böylece enflasyonda Ocak ayı seviyesine geri dönülmüş oldu. Hatırlanacağı üzere geçen yıl sonu enflasyonu yüzde 8,2 olmuş, Ocak ayında hızlı bir düşüşle yüzde 7,2 seviyesine gerilemişti. Ocak ayından itibaren kademeli bir şekilde tekrar yüzde 8,1 seviyesine gelen enflasyon Haziran ayında yine bir puana yakın bir şekilde düşerek yüzde 7,2’ye geriledi.

Verilerin detayına bakacak olursak, enflasyondaki 0,9 puanlık düşüşün tamamının gıda kaynaklı olduğunu görüyoruz. Aşağıdaki tabloda ana harcama grupları itibarıyla yıllık enflasyona katkıların bir özeti yer alıyor. Tekrar belirtelim, yıllık katkı rakamlarını yüzde artış oranını harcama grubunun payı ile çarparak buluyoruz.

Tabloda da görüldüğü üzere, gıda ve alkolsüz içecekler grubunda görülen iyileşme toplam enflasyon oranındaki düşüşle aynı. Bu grupta yıllık enflasyon nisanda yüzde 14,4'e çıkmış, mayısta yüzde 12,8’e gerilemişti. Mevsimsel fiyatların da etkisiyle hazirandaki düşüş daha kuvvetli oldu ve bu grupta enflasyon yüzde 9,3’e geriledi. Bunun sonucunda da toplam enflasyona katkı 3,1 puandan 2,2 puana düştü. Ancak gıda fiyatlarında ortalama enflasyon hala genel oranın üzerinde seyrediyor. Enflasyon hedefinin yakın gelecekte tutturulabilmesi için endekste en fazla ağırlığı olan gıda fiyatlarındaki fiyat artışlarının yüzde 5’ler seviyesine, hatta daha da altına inmesi gerekiyor.
Gıda dışındaki gruplara bakarsak, yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere Haziran ayında ciddi oynamalar yok. Turizm sektörüyle alakalı olarak otel, lokanta ve kafelerde görülen enflasyon artışı ulaştırma grubundaki düşüşle nötrlenmiş. Ayrıca kültür ve eğlence grubunda da kısmi bir yükseliş söz konusu. Haziran ayı enflasyon verilerindeki en olumsuz gelişme üretici fiyatlarında yükselişin devam etmesi. Şubatta yüzde 3,1'e kadar gerileyen üretici fiyatları enflasyonu haziranda yüzde 6,7’ye yükselmiş. Yükselişin devam etmesi tüketici fiyatlarında da olumsuz bir risk olarak görülebilir. Diğer yandan Merkez Bankası’nın dikkatle izlediği çekirdek enflasyon oranları da genel enflasyon seviyesinin üzerinde seyrediyor. Aşağıdaki grafikte de görüleceği üzere, H endeksinde yıllık artış 7,8 ve I endeksinde de yüzde 7,5 seviyesinde. Çekirdek enflasyon oranlarının enflasyonun yaklaşık 2,5-3 puan üzerinde seyretmesi, enflasyondaki düşüş beklentilerini ve hedefe ulaşma olasılığını azaltıyor.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı