• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
5 Haziran 2015 Cuma

Enflasyon düşmüyor

Mayıs ayında tüketici fiyatları piyasa beklentilerine paralel şekilde yüzde 0,6 oranında arttı. Bu artış oranı geçen yılın mayıs ayına göre daha yüksek olduğundan yıllık enflasyon da yüzde 7,9’dan 8,1’e yükseldi. Böylece bu yılın başında enflasyonda görülen yaklaşık bir puanlık düzelme de tamamen kayboldu. Hatırlarsak, enflasyon geçen yılın sonunda yüzde 8,2 olmuş, ancak ocak ayında yüzde 7,2’ye gerilemişti.

Aslında mayıs ayından başlayarak, gıda fiyatlarındaki gevşemenin de etkisiyle enflasyonun düşüş trendine girmesi bekleniyordu. Ancak 0,2 puanlık yükseliş bu beklentileri olumsuz etkileyecek. Gıda fiyatlarında mayıs yüzde 2,7 oranında düşüş görüldü. Bunun sonucunda gıda fiyatlarında yıllık fiyat artışı yüzde 14,4’ten 12,8’e geriledi. Bu da gıda fiyatlarının yıllık enflasyona katkısını 3,5 puandan 3,1’e çekti. Ancak döviz kurlarındaki gelişmelerin de etkisiyle ulaştırma grubunda fiyatlar yüzde 1,8 oranında arttı ve bu grubun yıllık enflasyona katkısı eksi 0,1’den artı 0,3’e yükseldi. Aşağıdaki tabloda ana harcama grupları itibarıyla yıllık enflasyona katkıların bir özeti yer alıyor. Yıllık katkı rakamlarını yüzde artış oranını harcama grubunun payıyla çarparak buluyoruz.

Tabloda da görüldüğü üzere, gıda ve alkolsüz içecekler grubunda görülen iyileşme ulaştırma grubundaki olumsuz etkiyle nötrlenmiş. Detaylarda ev eşyası ve mevsimsel olarak yeni sezon fiyatlarının devreye girdiği giyim ve ayakkabı sektörlerinden gelen ufak artışlar da enflasyonda 0.2 puanlık yükselişe neden olmuş.
Diğer yandan, enflasyonda asıl sorun hem çekirdek enflasyon verilerinde, hem de üretici fiyatlarında yükselişlerin görülmesi. Merkez Bankası tarafından para politikası açısından yakından izlenen H ve I endeksleri sırayla yüzde 7,6’dan 7,9’a ve yüzde 7,0’dan 7,5’e yükseldi. Dokuz aylık düşüş trendinin ardından çekirdek enflasyonda yeniden yükseliş görülmesi olumsuz bir durum ve önümüzdeki dönemde de enflasyonun yükselebileceğine ilişkin sinyal veriyor. Aşağıdaki grafikte çekirdek enflasyon verilerinde ve üretici fiyatlarında görülen yıllık artış oranları özetleniyor:



Çekirdek enflasyon göstergelerinin yeniden yükselmeye başlaması Merkez Bankası’nın faiz politikasını doğrudan etkileyecektir. Enflasyon hedefinin yüzde 5 olduğu bir ortamda, hedefi tutturma açısından iyimser olabilmek için hiç olmazsa çekirdek enflasyon oranlarının bu hedefin altına inmesi gerekiyor. Ancak yukarıdaki grafikte de görüldüğü üzere çekirdek enflasyon oranları yaklaşık dört senedir hedefin üstünde seyrediyor. İmalat sanayiindeki bütün sektörler hem döviz kuru nedeniyle hem de emtia fiyatlarında görülen son artışlar nedeniyle fiyatları artırıyor.

<p>Haber: Ayşe Gültekin </p><p>'İSTANBUL BİR OKULSA BEYOĞLU BUNUN MERKEZİ' </p><p>Beyo

Kültür ve sanatın kalbi Beyoğlu

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor