• $8,5107
  • €10,2955
  • 498.45
  • 1441.33
09 Kasım 2015 Pazartesi

Ekim ayında ABD’de istihdam zıpladı!

Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen geçtiğimiz perşembe günü ABD Temsilciler Meclisi’nde yaptığı konuşmada, eğer önümüzdeki günlerde veriler iyi gelirse Aralık ayının 15-16’sındaki FED toplantısında faizleri artırmaya başlayabileceğini söylemişti.

Hemen ertesi gün, daha önceleri faizi belki de ABD’den önce artırabileceğini söylemiş olan İngiltere Merkez Bankası’ndan da sürpriz bir açıklama geldi: İngiltere faiz arttırmaktan, hem de bir iki yıl için vazgeçmişti.
Ayrıca Çin de sürekli (bu yıl dört beş defa) faiz indirimi yapmıştı.
Diğer taraftan da, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Deaghi de yeniden piyasaya para sürerek faizleri negatif alana indirme kararını açıklamıştı.
Böylece tüm dünyada, büyük ekonomiler arasında, bir tek ABD faizleri pek yakında artırmayı düşünen tek Merkez Bankası olarak kaldı. Tabii Yellen her zaman olduğu gibi gene de, verileri izlemeye devam edebileceklerini de tekrar tekrar vurgulamıştı.
İngiliz Merkez Bankası önümüzdeki üç yıl için oldukça kuvvetli bir büyüme tahmini yapmıştı. Hatta Başkan Mark Carney IMF yıllık toplantısında, faizlerin yükseltilmesi yılbaşında gerçekleştirilebilir de demişti. Ama şimdi fikirler değişiyordu. Carney, “İngiltere, ülke içindeki güçlü ekonomi ile ülke dışındaki zor durumdaki ekonomileri, özellikle de gelişen ülkeleri dengelemek zorunda kaldı… Artan konut fiyatları ve kredi artışını, bu durumda “makro ihtiyati” önlemlerle normale çekeceğiz” diyordu.
Ama diğer taraftan da Basel’de bulunan BIS, yani Merkez Bankalarının Bankası da, faizleri bu kadar uzun süre düşük veya negatif tutmak da tek başına sorun çıkarabilecek güçtedir diyerek faiz artmazsa global bir kriz gelir ikazı yapmaktaydı.
Hal ve gidiş bu durumdayken, bu hafta sonuna gelindiğinde, ABD’de Ekim 2015 işgücü piyasası verisi ortalığa döküldü.
İşgücü konusunda yayımlanan en son emek piyasası verisine göre, bu ay 271 bin kişilik istihdam artışı ile bu yılın rekoru kırılmıştı. İşsizlik oranı yüzde 5 düzeyine inerken (krizdeki oranın tam yarısı) işsiz insan sayısı geçen yılın bu gününe oranla tam 1.1 milyon kişi azalmıştı. Saatlik ücretler de bu yıl yüzde 2.5 oranında artmış bulunuyordu. Bu veri kısa vadeli bono (iki yıllık Hazine Bonosu ) faizlerini artırıp hisse senedi piyasasını sallarken, doların da değeri yukarı fırlamıştı. Aşağıda, özel sektördeki ücretli çalışanların istihdam artışının son durumu görülüyor. Grafikte iki aylık kötü verilerden sonra bu son ay verisinde oldukça memnun edici bir artış var ve bu durum da “artık şu faiz artsın” diyenlere destek oldu hiç kuşkusuz.

2015 Yılı Ekim Ayı Özel Sektör İstihdam Artışı

<p>Tarihçi-Yazar Koray Şerbetçi bu hafta Kestirmeden Tarih  programında Kudüs özel bölümüyle karşını

Medeniyetlerin aynası Kudüs… Kadim şehre kim ne getirdi?

NASA Mars'ın 3 boyutlu görüntülerini yayınladı

Düştüğü dere yatağında 5 gün mahsur kaldı

Mersin sahilinde bulundu! Sahil güvenlik hemen çalışma başlattı