• $16,835
  • €17,6153
  • 977.865
  • 2468.55
12 Mart 2015 Perşembe

Doların değerlenmesi ortalığı karıştırıyor!

Avrupa Merkez Bankası negatif getirili bonolara rağmen, yani ziyan etmeyi de göze alarak, bono alma planını uygulamaya koydu. Böylece 1.1 trilyon euroluk “Q.E “ yani Avrupa likidite programı başlamış oldu. Hayırlı olsun diyelim.

Global ortama baktığımız zaman en zayıf haberler Brezilya’dan gelmekte. Brezilya Başkanı Bayan Dilma Rousseff hafta sonunda, vatandaşları ülkenin kamu bütçe ve borç durumunun kötüye gitmesi nedeniyle biraz kemer sıkma gerektiğini anlamaları ve vergi ve faiz artışına direnmemeleri için ikaz etmeye çalıştı ama destek bulanmadı. Brezilya Reali 2004 yılı Haziran ayından bu yana en düşük değeri olan dolar başına 3.11 düzeyine düştü. Real yılbaşından bu yana yüzde 14,5 civarında değer kaybetmiş bulunuyor.
Dilma Rousseff zaten geçen yıl içinde, bugünden beş ay evvel yapılan seçimde son derece küçük bir oy farkıyla seçimi kazanmıştı. Ayrıca seçim döneminde başlayan ve devam eden bir rüşvet skandalı nedeniyle ülkenin en büyük varlığı olan petrol şirketi Petrobras’ın Başkanı istifa etmiş ve ülkenin savcılarından biri 54 kişilik bir siyasetçi ve iş insanı grubunu rüşvet olayını gerçekleştirdikleri için mahkemeye vermek üzere izin talep etmişti. Zaten emtia fiyatlarının azalan Çin talebi nedeniyle düşmesi ve de doların hızla değer kazanması da ülkenin negatif büyümeye gerilemesinin önünü açmış ve 2015 yılında resesyon genel beklenti haline gelmişti. Bu durumda Rousseff’in hafta sonunda yaptığı, bütçe açığını ortadan kaldırmak için kemer sıkma talebi konuşmasının, özellikle ülkenin güneydoğusunda vatandaşların çoğunun tencere ve tava çalmak için sokağa dökülmesi, ve bazılarının ise protestoya araba kornalarını sürekli öttürerek katılmasıyla pek destek bulamayacağı ortaya çıktı. Bu tür protestoya Brezilya’da “Panelaço” deniyor.
Parası düşen ülkeler arasında son dolara karşı 17 yılın en düşük değerine inen Endonezya, 2001 yılından bu yana en düşük değerine inen Güney Afrika Randı da var.
Diğer taraftan piyasada dolar ile euronun bire bir değere gelmesi de yaygın bir şekilde konuşulmaya başladı.
Ancak ilginç tersine dönüş değişmeleri altın piyasasında başladı. Bu yıla global altın piyasasında 1183 dolar ons başına fiyatı ile başlayan altın, Yunanistan’da Syriza seçimi kazandıktan sonra ortalık karışınca ve Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişleme yaratacağı ortaya çıktıktan sonra, 1300 dolar ons başına fiyatına kadar çıkmıştı. Ancak geçtiğimiz cuma günü ABD Doları son 11 yılın en kuvvetli değerine gelirken, altın bir günde 32 dolar değer kaybına uğradı ve haftanın başında da, yani pazartesi günü de 1167 dolar ons başına değerine kadar düştü.
Altının değerinin önemli ölçüde artması ancak klasik müşterileri olan Hindistan ve Çin’in yeniden altın almaya başlamalarıyla mümkün olabilir. Bu da ancak nisan ayında, özellikle Hindistan’da tradisyonel festivallerin başlaması ile gerçekleşebilir.
Veya bir büyük “global savaş” çıkmasıyla ! Yani son cümle ile olasılığı oldukça küçük demek istiyorum!

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı