• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
2 Kasım 2014 Pazar

Dış ticarette olumlu seyir devam ediyor

TÜİK’in açıkladığı verilere göre eylül ayında ihracat yüzde 4.6 oranında artarak 13.7 milyar dolara ulaşırken, ithalat kabaca 20.6 milyar dolarda sabit kaldı. Böylece dış ticaret açığı da yüzde 8 oranında azalarak 6.9 milyar dolara geriledi. Geçen yılın aynı ayında bu rakam 7.5 milyar dolar seviyesinde idi. Beklentiler de açığın geçen yılki seviyesine yakın bir düzeyde olmasını öngörüyordu. Dış ticaret tablosunda bu yılın başından beri görülen düzelme sonucunda geçen yıl 100 milyar dolar seviyesine çıkan yıllık açık, eylül ayı itibarıyla 85 milyar dolar seviyesine geriledi.

Mevsimselliğe göre düzeltilmiş dış ticaret verilerinde de benzer bir görünüm söz konusu. Düzeltilmiş verilere göre eylül ayında ihracat bir önceki aya göre yüzde 4.8 artarken ithalat yüzde 1 oranında azaldı. Ancak, ihracatın eylül ayında artmasını, aslında ağustos ayında görülen düşüşün kısmi bir düzeltmesi olarak görmek lazım. Son üç aylık verilere baktığımızda, ihracatın kabaca aylık 13.2 milyar dolayında sabit kaldığını görüyoruz. Aşağıdaki grafik, mevsimsel düzeltilmiş verilere göre dış ticarette izlenen seyri özetliyor.Grafikte de görüldüğü üzere, ihracatta son dönemde dalgalı ama kabaca yatay bir seyir söz konusu. Nitekim yıllık (hareketli on iki aylık toplam) ihracat rakamı 2012’nin Kasım ayından bu yana 150 ile 160 milyar dolar arasında dalgalanıyor. Buna karşılık ithalatta gözle görülür bir düşüş trendi söz konusu. Ortalama verilerle, ithalat yılın başından bu yana her ay ortalama yüzde 0.9 oranında azalıyor. Yukarıdaki grafikte de, mevsimselliğe göre düzeltilmiş ithalat dalgalı ama aşağı yönlü bir seyir izliyor. On iki aylık toplam ithalat geçen yıl sonunda 252 milyar dolar olurken, bu rakam son üç aylık periyotta 243 milyar dolara geriledi. İthalattaki gerileme hem ekonomik aktivitedeki yavaşlama, hem de döviz kurlarındaki dalgalanmanın doğal ve beklenen bir sonucu olarak görülmeli.
Diğer yandan, ihracattaki gelişmelere bakıldığında, ana ihracat pazarımız olan AB ülkelerine ihracat artmaya devam ederken, diğer Avrupa ülkelerine yapılan ihracat eylülde azalmış. Uzun süredir azalma trendinde olan Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerine yapılan ihracat eylül ayında bir miktar toparlanmış. AB ülkelerine yapılan ihracat toplamda yüzde 45 civarında pay sahibi ve artmaya devam ediyor. Avrupa’da devam eden ekonomik problemlerin bu trendi olumsuz etkilememesi bizim açımızdan son derece önemli.

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!</p>

Saklambaç Ustası Bu Tarla Faresini 'Görmelisin'

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi