• $13,2425
  • €15,0529
  • 758.06
  • 1857.4
19 Şubat 2017 Pazar

Dış ticaret ve cari dengede fazla ve açıklar!

Aşağıdaki tabloda, 2016'da dünya çapında Amerika’ya karşı en yüksek net dış ticaret fazlası olan ülkeler, sırayla ve milyar dolar olarak gösterilmekteler.

Dikkati çeken, ABD karşısında en birinci dış ticaret fazlası olan durumdaki ülke, 347 milyar dolarla Çin! İkinci durumda ise 69 milyar dolar dış ticaret fazlası ile Japonya var. Üçüncü ise 65 milyar dolar dış ticaret fazlasıyla da Almanya bulunuyor!

Dördüncü sıradaki Meksika ise, bu yazıyı gündeme getirmemizin nedeni oldu!

Bay Trump seçildikten sonra, ilk iş olarak, 'dış ticaret fazlası yaratıyor' denerek en çok hırpalanan, ABD tarafından en fazla sıkıştırılan, duvar arkasına itilmek istenen, duvarın parası da gene ondan talep edilen Meksika ise, sadece 63 milyar dolarlık bir dış ticaret fazlası sahibi. ABD ayrıca Meksika’ya vergi de koyacak, yakında!

Tabii dış ticaret ayrı bir kavram, cari denge ise farklı bir rakam. Dış ticarette fiziki ithalat ve ihracat kalemleri önemli! Cari dengede ise dış ticaret açığına veya fazlasına finansal ve parasal miktarları da ekleyerek sonucu buluyorsunuz. Şimdi bir de bu ülkelerin cari dengesine bakalım.

Çin, 2016'nın bütününde cari dengede 201 milyar dolar fazla vermiş. Ama Çin cari dengesi global çapta en büyük değil. Japonya’nın cari denge fazlası ise 2016 yılında 190 milyar dolar olmuş. Almanya’nın cari denge fazlası ise, 2016 yılında 296 milyar dolar ile global çapta en yüksek cari denge fazlası olmuş.

Gariban Meksika ise eksi 31 milyar dolar cari denge açığı ile 2016 yılını kapatmış! (kabaca Türkiye’nin, petrol fiyatları 2 yıl düştükten sonraki dönemdeki yıllık cari denge açığı kadar bir rakam)

Amerika’nın cari dengesi ise tam bir felaket! 2016'da ABD, 12 ayda eksi 476 milyar dolar cari denge açığı vermiş. ABD Başkanı Trump Bey Çin, Japonya ve de Almanya’yı hırpalayamıyacağına göre, tabii gariban Meksika’yı hırpalayacak!

Hem duvar yapılıp, Meksika duvarın öbür tarafında tıkılacak, hem de duvarın parasını da Meksika ödeyecekmiş, Bay Trump’ın emrine göre!

ABD’de, bugünlerde siyaset saçmalamaya başladı galiba diye düşünüyorum. Yarın konuyu otomotif üretimi ve ticareti üzerinden de analiz etmek istiyorum, ki bilgimiz tam olsun. Bilindiği gibi ABD otomotif konusunda bazı emirler vemekte, kararlar empoze etmekte!

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı