• $12,4032
  • €14,0186
  • 712.327
  • 1776.41
6 Mayıs 2014 Salı

Çin zirveye tırmandı!

30 Nisan tarihinde Financial Times manşetten haber sızdırarak Dünya Bankası’nın yaptırdığı International Comparison Project adlı çalışmada, geçmişte 1872 yılında İngiltere’yi geçerek dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’nin, 2019 yılında ABD’yi ekonomi büyüklüğünde geçmesi beklenen Çin karşısında 2019 yılından çok daha evvelden GSYİH birinciliğini kaybedeceğini, Çin’in 2014 yılı sonunda en büyük ekonomi haline geleceğini ilan etti. 2005 yılında Çin GSYİH sayısı ABD’nin yüzde 45 kadarı büyüklükte idi.

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN
2005 yılından bu yana ilk defa tazelenen satın alma gücü paritesi verilerine göre (purchasing power parity) 2011 -2014 arasında Çin yüzde 24 büyürken ABD ise yüzde sadece yüzde 7.6 büyümüş olacak . Bu durumda da 2014 yılı sonunda ve beklenenden yıllar önce Çin GSYİH olarak ABD’den ilk defa büyük olacak.

4 trilyon dolar döviz rezervi var

Tabii kişi başına gelir ayrı bir şey. 2011 yılında Çin kişi başına döviz kuru ile ABD kişi başına gelirinin sadece yüzde 11 kadarı idi. Çünkü Çin’in nüfusu 1.34 milyar kişi ABD nüfusu ise 312 milyon ve bu nedenle de Çin global kişi başına gelir sıralamasında 99’uncu gelmekte idi. Peru’dan bile geride!
Diğer taraftan da daha önce GSYİH büyüklüğünde onuncu olan Hindistan ise dünyanın üçüncü büyük ekonomisi haline gelecek. 2005 yılında ABD’nin yüzde 19 kadarı olan Hindistan, şimdi 2011 verileriyle yüzde 37 civarına çıkmış bulunuyor.
Diğer taraftan İngiltere ve Japonya klasmanda daha aşağıya inerken, Rusya, Brezilya, Endonezya ve Meksika sıralamada yükselecek. Almanya çok az yükselirken de İtalya sıralamada aynı konumda kalacak.
Dünyanın gelişmiş ülkeleri kabaca global ekonominin yarısını oluştururken dünya nüfusunun yüzde 17 kadarını içeriyorlar. Satın alma gücü paritesiyle dünyanın en pahalı ülkeleri İsviçre, Norveç, Bermuda ve Avustralya, dünyanın en ucuz ülkeleri ise Mısır, Pakistan, Myanmar ve Etiyopya olarak bulunmuş.
Dış ticarete bakılınca da Çin’in geldiği yer şaşırtıcı. Çin’in ihracat sayıları dolar ile ABD’den yüzde 14 daha büyük. Çin’in ithalatı ise ABD’den yüzde 31 daha küçük. Çin bu hızla yakında dünyanın en büyük ithalatçısı da olacak.
ABD dünya finansının tartışmasız hakimi ve bir süre daha öyle kalacak ama Çin’in de 4 trilyon dolar döviz rezervi var.

Teknolojide geride ama...

Ancak Çin’in tüm ekonomi bazında prodüktivitesi ABD prodüktivitesinin beşte biri civarında. Çin’in teknoloji alanında dünya lideri olan tek şirketi Huawei!
Teknolojide geride olmasına rağmen gerçek şu ki artık Çin’in ekonomik gücünün, siyasi güç de getireceği ve global siyasette etkisinin tartışmasız en az ekonomik gücü kadar ağırlık taşıyacağı, önemli olacağı gerçeği kabul edilmek zorunda!
Tabii global açıdan olası bir Rusya–Çin işbirliği önemli riskler getirebilir! Hele global hegemon ABD şu anda olduğu gibi, askeri güç anlamında uzak ara önde olmasına rağmen pasif kalmaya devam ederse!

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Fenerbahçe'ye İzmir'de coşku seli

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor