• $9,2463
  • €10,7946
  • 531.111
  • 1432.8
22 Aralık 2010 Çarşamba

Çin, Avrupa'yı satın alıyor

Çin ilginç bir ülke haline geldi; Avrupa'daki ekonomik krizi eline geçen iyi bir fırsat olarak kullanmakta. Geçmiş yıllarda kıta Avrupa'sında çok dikkatli bir yatırımcı olarak gördüğümüz Çin'in şimdi ise son yıl içerisinde Avrupa için geliştirilen projelerinde %30 artış görülmekte. Bu yıl içerisinde Çin şirketlerinin yabancı şirketlere yapacağı yatırımların 35 milyar doları aşması beklenmekte. Nakde ihtiyacı olan ülkeler anahtar projelerde yabancı yatırımcı konusundaki tereddütlerini bir yana bırakmış durumda. Avrupa'nın paraya, Çin'in ise yeni pazarlara ihtiyacı var. Ama bu gelişme iyidir. Çin giderek dünya geneline entegre oluyor demektir.

Çin her ne kadar çok yabancı sermaye yatırımı çeken bir ülke olarak dikkat çekmekteyse de son yıllarda Çinli şirketler de dış ülkelerde kapsamlı yatırımlar yapmakta. Dışa akan Çin sermayesi 2007 yılından 2008 yılına kadar iki kat dolaylarında artarken, 2003 ila 2008 yılları arasında bu katsayı 14 rakamına erişti. Dünyadaki dış ülke yatırımları 2008 yılına göre %40 düştüğü halde, Çin Ticaret Bakanlığı açıklamalarına göre 2009 yılında Çin'in dış yatırımları 43,3 milyar dolara ulaşmış durumda.

Dış yatırımlar konusunda Çin'in alımda en faal olduğu sektörler çeşitli imalat işletmeleri. İmalat sektöründe de tekstil, makine ve ekipman imalatı öncü sektörler. İmalat sektörü dışındaki gözde sektörlerse inşaat, toptan ticaret ve perakende ticaret. 
Çin yatırımlarında Avrupa, Asya'dan sonra en çekici bölge olarak göze çarpmakta. Avrupa'daki yatırımlar, iç pazarın genişliğine göre yönlenmekte. Almanya, Fransa, İtalya ve İngiltere en fazla yatırım yapılan ülkeler. ABD Think Tank'ı 'Heritage Foundation' tarafından yapılan tespitlere göre Avrupa'daki Çin yatırımları 36,7 milyar dolara ulaşırken, ABD yatırımları ancak 33,7 milyar dolaylarındadır. Çinli yatırımcılar ayrıca ülkedeki kurumsal istikrara ve birbiriyle bağlantılı pazarlara önem vermekte. 
Çin Başkan Yardımcısı Zhang Dejiang son Yunanistan gezisinde 14 anlaşma imzaladı. Yapı sektöründen iletişime kadar geniş bir alana yayılan bu paket Çin'in bugüne kadar Avrupa'da yaptığı en yüksek yatırım tutarını kapsamakta. Sadece Çin gemicilik şirketi Cosco Yunanistan'ın en büyük konteyner limanı Pire için 1,4 milyar dolar ödeyecek ve böylece Çin malları için Güney Avrupa'ya yeni bir kapı açılmış olacak. Selanik limanı da yakında Çin yatırımları arasında yer alacaktır. Çin, Yunanistan'da yaptığı geniş kapsamlı yatırımlarla bu ülkeyi Güneydoğu ve Doğu Avrupa'daki ihracat üssü haline getirmeyi hedeflemektedir. Diğer taraftan İrlanda hükümeti, AB içerisinde Çin imalatçı şirketlerinin gümrük tarifelerinden ve kotalardan kurtulmuş olarak rahatça hareket edebilecekleri 240 hektar büyüklüğünde bir endüstri bölgesi için, Çin ile müzakerelere başlamış durumda. 

Şanghay'da yapılan 2010 Dünya Fuarı da Avrupa işletmeleri için büyük bir çekim alanı yaratmış durumda. Anvers şehrindeki Opel tesislerini satın almaları için, Belçikalılar, şimdilik başarısız da olsa, Çin otomotiv imalatçısı Geely şirketini ikna etme çabasındalar. Bu proje gerçekleştiği takdirde Avrupa'da, Volvo'dan sonra, Çin ikinci büyük otomotiv üreticisine de sahip olmuş olacak. Bilindiği gibi Geely 1,8 milyar dolar ödeyerek Volvo şirketine sahip olmuştu.

Romanyalı işadamları, ülkenin zorluk içinde çabalayan endüstri tesislerine yatırım yapmaları için Çin bankalarını ve imalatçılarını kazanmaya çalışmakta.

İngiliz bisküvi üreticisi United Biscuits geçtiğimiz aylarda Şanghay'da bulunan Bright Food tarafından devir alındı.  Ayrıca Fransız turizm şirketi Club Med'in % 7,1 payı temmuz ayında gene bir Şanghay firması olan Fosun International tarafından satın alındı. Ernst&Young tarafından yapılan bir araştırmaya göre; 1997-2007 yılları arasında Avrupa'daki Çin yatırımlarının sayısı 252'ye erişmiş durumda. Bunlardan 101 adedi İngiltere'de, 40 adedi Almanya'da, 24 adedi Fransa ve 15 adedi de İsveç'te bulunmakta. Rover ve Volvo gibi önemli otomotiv firmalarına yapılan Çin yatırımları göz önüne alındığında, Çin firmalarının 100 yılı aşan teknolojik tecrübeye sahip olma çabası görülmekte.

Büyük darbe alan Avrupa bankalarının da önümüzdeki aylarda Çin yatırımlarının hedefi olacağı konusundaki söylentiler de yayılmakta.

<p>Makyaj insanı güzel gösterdiği gibi hiç istemediği şekilde de gösterebilir. Çünkü güzel gösteren

En sık yapılan 5 makyaj hatası nelerdir?

Astronotların diğer gezegenlerde kullanması için motosiklet tasarlandı

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi