• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
21 Nisan 2015 Salı

Çin ABD’ye karşı 14 kısım tekmili birden!

Bu sütunu sık okuyan kişiler bilirler ki son dönemde ABD dünya liderliğini kaybediyor mu temasını sık sık işlemekteyim. Önümüzdeki hafta da bu tema açısından önemli. Tabii ABD geri çekilirse, Çin yeni lider olmaya aday! Ve Çin pazartesi günü önemli bir başlangıç yapacak!

Çin başta Çin’i Asya, Avrupa ve Afrika ile yakınlaştıracak bir dev ulaştırma ve altyapı projesini açıklayacak. Çin Başkanı Xi Jinping pazartesi günü Pakistan’da konuşurken, tam 46 milyar dolarlık bir projeyi gündeme getirecek. Bu fon Pakistan’ın altyapısını ayağa kaldırmak için kullanılacak. Çünkü Çin ABD’nin karşısına Asya’da yeni ticaret ve ulaştırma yollarını açan taraf olarak dikilmek istiyor. Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru adını taşıması beklenen bu proje çerçevesinde ve Pakistan Planlama Bakanı Ahsan İkbal’ın deyimine göre, Çin Orta ve Güney Asya ile tam bağlantılı hale gelecek. Bu gerçekleştirilebilirse 3 milyar nüfuslu ve dünya ekonomi ve nüfusunun yarısını oluşturan bir dev ekonomik blok kurulmuş olacak. Bu blokun kurulmasının ilk adımı Pakistan’ın Gwadar adlı limanını geliştirmek, çünkü bu liman Ortadoğu’nun hemen yanında! Gwadar Limanı Pakistan İran hududuna çok yakın, Pakistan’ın en güney noktasında, ve ülkenin Güney Batısında şu anda Çin tarafından inşa edilen bir derin su limanı.
Çin kritik altyapıyı inşa ederek Çin ile Güney Asya, Merkezi Asya ve Ortadoğu’yu bir araya getirmek istiyor. Hedef 15 yıllık bir zaman diliminde 2000 millik bir koridor yaratmak. Gwadar ile Kuzey Batı Çin arasında kara yolları, tren bağlantıları ve Pakistan’ı boylu boyuna geçen pipeline ‘lar da inşa edilecek. Tabii birçok başka ülke de bu bağlantıdan faydalanabilecek.Bu da Asya’nın tümü, Avrupa ve hatta daha da ötesinin Çin ile bağlantı yolu gerçekleşecek demek.
Pakistan açısından ise büyük çıkarlar gerçekleşecek. Pakistan her gün elektriğin kesildiği ve enerji sıkıntısı yaşanan bir ülke. Pakistan’da gelen Çin yardımıyla yeni, kömürle çalışan enerji projeleri yapılarak ülkenin enerji sorunu çözülecek. 2013 yılında Pakistan’daki seçimde Nawaz Şerif ülkenin enerji sorununu kökünden çözeceği vaadiyle seçilmişti. Çin Pakistan için 2018 yılına kadar 15.5 milyar dolar harcayarak 2018 seçimine ülkeyi elektrik sorunundan kurtarmış kişi olarak yeniden seçilebilecek.
ABD ise Pakistan’a 2009 yılından bu yana 2010-2014 arasında 1500 megawat ekleme yapacak enerji yatırımı harcaması yapmıştı. Ama Çin destekli proje ise 10 400 megawat sağlayacak. ABD bağış yapmıştı, Çin ise bağış vermeyecek ama kredi verecek ve Çin şirketleri tarafından da yatırım yapılacak. Şu anda bir Çin devlet şirketi tarafından yapılan Gwadar Limanı ise seneye işlemeye başlayacak.
Aslında Pakistan’ı yanına almak Çin açısından hem ABD hem de Hindistan’ı dışarıda bırakmak anlamına geliyor. Obama ocak ayında Hindistan’ı ziyaret etmiş ve destek yaklaşımını yenilemişti. Washington’un İsalmaabad ile de uzun zamandır ilişkisi vardı.
ABD’de bu Çin adımından sonra birçok konuya yaklaşımını değiştireceğini düşünüyorum. Bu düşünceleri de yakında özetleyeceğim!

<p>Moderatör Belgin Özdemir sordu, Akşam Gazetesi yazarları; Serkan Fıçıcı, Hikmet Genç ve Taceddin

“ORTAYA KARIŞIK” KONUŞUYORUZ

4 bin yıllık gizem çözüldü! Çığlık atan mumyanın sırrı ne?

Merkel'den Türkiye'ye veda ziyareti! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Huber Köşkü balkonunda İstanbul Boğazı'nı anlattı

Adana'da 'Cono'ların yaşadığı mahallede silahlı çatışma böyle görüntülendi