• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
9 Mart 2015 Pazartesi

Castro’nun sevgilisi 89 yaşında öldü!

Küba ile ABD arasındaki soğukluk yavaş yavaş ortadan kalkarken bazı Küba haberleri de New York Times’ta manşet olmaya başladı. Bir zamanlar Küba’da Naty kısa adı ile anılan, Bayan Natalia Revuelta Clews herkesin tanıdığı, zümrüt renkli gözleri ile meşhur ve Havana sosyetesinde de çok hayranı olan, Doktor Orlando Fernandez ile evli ve şehrin en iyi semtinde bir malikanede oturan bir “Hanımefendi” idi. Naty Dr. Fernandez ile evlendiğinde 22 yaşında idi, kocası da iki misli yaşta idi. Nina adında bir de kızları olmuştu. Ama evliliğinden çok sıkılan Naty devrimci Ortodoks partiye üye olmuştu. 1952 yılında kasım ayında darbe yapan Fulgencio Batista ülkenin başına geçince de aktif bir muhalif oldu. Akşamları geldi mi, Doktor seyahatta iken, Naty evini, Küba’da yeni bir toplum kurmak ve fakir insanlara hayat hakkı sağlamak için devrim yapmak peşindeki isyancı gençlere açar, mücevherlerini satar ve paraları bu gençlere dağıtır, onlara elbiseler verir, yardım ederdi. Bu gençlerin arasında da en heyecanlı olan ve liderliğe soyunan Fidel Castro da vardı. Bir arkadaşı Naty ile Castro’yu tanıştırmıştı. Castro varlıklı bir ailenin avukat oğlu idi ve muhalif Ortodoks Parti’nin milletvekili adayı olmuştu. Naty evini Castro’nun devrimci grubunun toplanması için sık sık açtı.

1955'te şartlı bırakıldı

Gençler Castro önderliğinde 26 Temmuz 1953 tarihinde Küba’nın ikinci büyük ve önemli askeri tesisi, Santiago’daki Moncanada’yı bastılar, ama el koymayı beceremediler ve çoğu ya öldü ya da yakalandı. Castro ve kardeşi Raul hapishaneye tıkıldı.
Aslında Castro da evli idi. Ama bu Naty’nin hapishaneye, Castro’ya destek ve sevgi dolu romantik (aynı zamanda da felsefi ve ideolojik) mektuplar göndermesine engel olmadı. Ancak bir Naty mektubu yanlışlıkla Castro’nun karısının adresine gönderilip eline geçince Castro ile ilişki ortaya çıktı. Bu arada Diktatör Batista sonunda 1955 yılında Castro ve kardeşini ülke dışına çıkmaları şartı ile serbest bıraktı. Castro Meksika’ya gitmeden evvel Naty ile sürekli buluştu ve büyük aşk ve sevgi bir de ürün verdi, Naty hamile kaldı. Ama hamileliğini Castro’ya söylemedi. 1956 yılında bir küçük kız Alina “bebek” dünyaya geldi. Naty’den olan kızından haberi olmayan Castro Meksika'dan döndü ve Küba’nın güney doğusundaki sahilden küçük bir devrimci grubu ile Küba'ya geri geldi. Sonunda devrim başarılı oldu ve 1959 yılında Castro ülkenin başına geçtiğinde bu sefer de onun Naty’ye ayıracak zamanı pek yoktu. Naty Castro’yu desteklemekte devam etse de, Fidel Castro ile ortak kızları Alina Fernandez, ilginçtir, ancak yetişkin yaşlara geldiğinde kendisine anlatılan esas babası Castro olayını çok geç öğrendi. 1993 yılında da ABD’ye kaçtı ve Castro’yu da açıkça eleştirmeye başladı. Bu arada zaten Doktor ile Naty de boşanmışlardı ve Doktor, kızı Nina ile beraber Küba’dan kaçmıştı.

Mektuplar ortaya çıktı

Naty veya esas adı ile Bayan Revuelta Castro ile ilişkilerini ancak uzun yıllar sonra Castro’nun ona yazdığı 40 kadar mektubu Castro’nun biyografisini yazan Harvard’lı tarihçi Jonathan Hansen’e vererek gün ışığına çıkarmıştı. Naty, 2008 yılında İspanyol gazetesi La Vanguardia’ya verdiği mülakatta ilşkiyi şöyle özetledi. “Castro devrim projesini kendi özel hayatının önüne çıkarmıştı ve ben de onu anladım. Ama tabii üzgünüm , onu kalbimden çıkartmak da çok uzun zaman aldı!” dedi.
Naty geçen hafta 89 yaşında öldü.

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?