• $9,2985
  • €10,7938
  • 527.614
  • 1413.22
17 Nisan 2015 Cuma

Büyüme düşmeye devam ediyor!

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi “betam “ araştırmacıları Zümrüt İmamoğlu ve Barış Soybilgen 2015 yılının birinci çeyreği için, reel büyüme ve diğer makroekonomik verileri revize ederek yeni tahminler ürettiler.

Geçmiş verilere bakılırsa mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış Sanayi Üretim Endeksi (SÜE) şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 1,7 oranında arttı. İhracat miktar endeksi yüzde 1,7 düşerken, ithalat miktar endeksi yüzde 2,4 oranında arttı. İlk çeyrekte altın hariç ihracat oldukça zayıf seyretmeye devam ediyor. Ancak şubatta SÜE'de görülen artış görünümü bir miktar düzeltti. Güven endekslerindeki gerileme ise mart ayı için olumsuz sinyaller veriyor. Araştırmacılar Betam'ın ilk çeyreğe ilişkin büyüme tahminini SÜE'deki artış nedeniyle yukarı yönde revize ediyorlar. Önceki çeyreğe kıyasla yüzde büyüme tahminini 0,2'den yüzde 0,4'e çekiyorlar. Önceki yılın aynı çeyreğine göre ise ekonominin yüzde 1,2 büyüyeceğini öngörüyorlar.
Şubat ayında cari açık 3,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. 12 aylık cari açık 43 milyar dolardan 42,8 milyar dolara geriledi. Cari açığın GSYH’ye oranının da 2014 yıl sonunda yüzde 5,7'den ilk çeyrek sonunda yüzde 5,4'e düşmesini bekleniyor. Altın hariç cari açığın ise yüzde 5,1 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediliyor.

Hem iç hem de dış talep zayıf!

Sanayi üretiminde dalgalı seyir devam ediyor. Ocak ayındaki 1,2'lik düşüşün ardından endeks şubat ayında yüzde 1,7 arttı. İki aylık ortalama 2014 son çeyreğe kıyasla ilk çeyrekte sanayi üretiminde yatay seyre işaret ediyor. Mart ayı sanayi üretimi ilk çeyreği artışla mı yoksa düşüşle mi kapatacağımızı belirleyecek.
İhracatta ise nominal rakamlar parite etkisiyle düşerken miktar endeksleri de altın etkisiyle hem ocak hem de şubatta yükseldi. Ancak altın hariç ihracat miktarının ilk iki ayda yüzde 0,9 oranında düştüğünü hesaplıyoruz. İthalat talebi de gerilemeye devam ediyor. İthalattaki gerileme de devam ediyor. Zayıf sanayi üretimi ara malı ithalatını olumsuz etkilerken, tüketim ve yatırım malı ithalatı ocak-şubat döneminde artış göstermiş bulunuyor.
Aşağıdaki tablo 2015 yılı ilk çeyrek için, revize büyüme ve cari açık tahminlerini özet olarak gösteriyor.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Servis minibüsüyle kamyonet çarpıştı: 2 ölü, 11 yaralı

Motosiklet kazası sonrası şartlı uzlaşma

Binlercesi kıyıya vurdu! İzmit Körfezi'nde korkutan görüntü