• $18,1028
  • €18,2628
  • 1019.58
  • 3020.01
19 Şubat 2015 Perşembe

Bütçe ilk ay fazla verdi

Ocak ayına ilişkin bütçe gerçekleşme verileri açıklandı. Seçim dönemine girdiğimiz şu dönemde, bütçe performansı ve mali disiplinin devam etmesi önem taşıyor. Bütçe göstergelerinde olası bir bozulma ve seçim ekonomisine yönelik işaretler hem kamu maliyesini sıkıntıya sokar hem de beklentileri ve değerlendirmeleri olumsuza döndürecektir.

Ocak ayı verilerine baktığımızda, geçtiğimiz yıl 1.9 milyar TL fazla veren Merkezi Yönetim Bütçesi’nin bu yıl 3.9 milyar TL fazla verdiğini, yani bütçe fazlasının kabaca iki katına çıktığını görüyoruz. Aşağıdaki tabloda ilk ay bütçe uygulama sonuçlarının geçen yılla karşılaştırılması özetleniyor:

Bütçe fazlasının ocak ayında iki katına çıkmasının gerisinde vergi tahsilatında görülen yaklaşık iki milyar TL’lik artışın rol oynadığını görüyoruz. Vergi gelirleri nominal yüzde 6.6 oranında artarken, bu artışın büyük oranda enflasyon etkisinden kaynaklandığını eklememiz gerekiyor. Reel bazda vergi gelirleri binde 6 oranında düşüş sergilemiş.
Buna karşılık toplam harcamalarda sadece nominal yüzde 0.9 oranında artış söz konusu. Faiz giderleri geçen yıla göre sabit kaldığından bu artış da tamamen faiz dışı harcamalardan kaynaklanmış. Ancak enflasyona göre düzeltildiğinde, toplam harcamaların yüzde 5.9 oranında azaldığını görüyoruz.

2015'e iyi başladık

Faiz dışı harcamaların detayında sosyal güvenlik açığının yüzde 10.4 oranında azalarak 2015’e iyi bir başlangıç yaptığını görüyoruz. Ancak bu toparlanmanın tek aylık bir gelişme mi yoksa sosyal güvenlik sisteminde ciddi bir tasarruf trendi mi söz konusu bunu henüz kesin bir şekilde söyleyemiyoruz. Sosyal güvenlik açığındaki bu toparlanma sonucunda, hem personel tarafında hem de mal ve hizmet alımlarında bütçe disiplinini bozmadan harcamaları artırmak mümkün olmuş. Dolayısıyla, yılın ilk ayında harcamaların bir miktar artmasına rağmen bunun bütçeyi bozacak düzeyde olmadığını söylemek gerekiyor.
Son olarak vergi gelirlerinde görülen negatif seyrin devam etmesine bakarak ekonomik aktivitenin hâlâ zayıf seyrettiğini söyleyebiliriz. Vergi gelirlerinin reel olarak azalması ithalat ve iç talepteki zayıflıktan kaynaklanıyor. Normalde vergi gelirlerinin ekonomik büyüme oranıyla paralel bir artış göstermesi beklenir. Vergi gelirlerindeki reel değişim uzunca bir süredir aşağı yönlü bir seyir izliyor.

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi