• $17,9635
  • €18,3376
  • 1032.35
  • 2795.06
12 Ekim 2015 Pazartesi

Bugünlerde kötümser olmamak mümkün değil!

Ülkemizde yüzlerce kişiyi öldüren ve yaralayan (önemli sayıda da ağır yaralı var) alçakça bir terör saldırısı gerçekleşti. Hepimizin başı sağ olsun. Böyle bir günde salt ekonomi yazısı yazmak için çok zorlandım. Ama görev yapılmak zorunda.

Aslında bugünlerde global ekonomiye de kötümserlik hakim oldu. Güney Amerika’da Peru’nun Lima kentinde bugünlerde gerçekleşen IMF –Dünya Bankası yıllık toplantılarında da kötümserlik hakim.

Bu yıl için IMF’in global büyüme tahmini 2009 yılından bu yana en düşük düzeyde. IMF global büyümenin 2015 yılında yüzde 3.1 düzeyinde gerçekleşeceğini düşünüyor. Dünya 2014 yılında yüzde 3.4 büyümüştü.
IMF 2014 yılında dünya ticaret hacminin de yüzde 3.3 arttığını ama 2015 yılında 3.1 düzeyinde yani biraz daha az artış geçekleşeceğini de ilan etmişti.

Global ekonomi neden yavaşlıyor? Açıklamalar aslında biliniyor. Başta ABD olmak üzere krizi çıkartan gelişmiş ülkeler henüz tam rahatlamış değiller, bunu FED’in faiz arttırma kararını bir türlü verememesinden görebiliriz. Ayrıca Çin de ihracata dayalı bir ekonomiden iç tüketime dayalı bir ekonomiye dönüşme sürecinde ve bu süreç de sorunlar yaratıyor. ABD’nin faiz arttırarak doların değerlenmesine neden olması da gelişen ülkelerden finansal sermaye kaçmasına, ülke paralarının değer kaybına ve borçlu ülkelerde büyümenin teklemesine neden oluyor. Bir de iç veya dış siyasi sorunlar var ise büyüme çok düşüyor.

Bu yıl için Global Gayri Safi Hasıla, dolar bazında ölçüldüğü takdirde, aslında 2009 yılından bu yana ilk defa küçülme yaşıyor. Dünya da zaten dolar cinsinden dev borç stoku ile yaşamakta ve doların değerlenme olasılığı da bu ortamda büyük risk demek.

Birkaç sorunlu ülke istatistiği verelim. Mesela bir zamanlar ümit veren Güney Afrika 2015 yılında sadece yüzde 1.4 büyüyecek ama işsizlik oranı yüzde 25.8.
Bilinen nedenlerle zordaki Ukrayna 2015 yılında yüzde 9 daralacak, enflasyonu da yüzde 50 düzeyine çıkmış bulunuyor.

Çok problemli Yunanistan 2015 yılında yüzde 2.3 daralacak, işsizlik oranı da yüzde 26.8 olacak. Yunanistan’a endeksli Kıbrıs da yüzde 0.5 büyüyecek, işsizlik oranı da yüzde 16.

Sırbistan 2015 yılında sadece yüzde 0.5 büyüyecek, ama işsizlik oranı da yüzde 20.6 olarak tahmin ediliyor.
Kırgız Cumhuriyeti ise yüzde 2 büyüyecek ama dev boyutta, yüzde 17 oranında Cari Açık / GSYİH oranı oluşacak!
En enteresan olan da Çin ile Hindistan büyüme karşılaştırması. 2013 yılında Çin % 7.7 büyürken Hindistan % 6.9 büyümüştü. 2014 yılında Çin % 7.3 ve de Hindistan da % 7.3 büyüdü. 2015 yılında ise IMF Çin % 6.8 büyüyecek ve Hindistan % 7.3 büyümeye devam ederek Çin’i nihayet geçmiş olacak deniyor. Aslında bu beklenen bir durumdu, galiba sonunda gerçekleşiyor galiba.

Gene de gelişen ülkeler ve global büyümenin yavaşlaması hakkında, Harvard Üniversitesi Profesörü ve IMF eski Baş İktisatçısı Kenneth Rogoff “Bu yavaşlamayı komaya girmek diye düşünmeyin, akşamdan kalma olmak gibi olacak!” diyor. İnşallah öyledir!

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor