• $8,433
  • €10,2308
  • 497.237
  • 1441.33
29 Aralık 2013 Pazar

Bir kere daha altın yazısı!

Altın, 2001 yılından bu yana yani on yıldır her yılın sonunda portföyünde altın bulunduran her kişiyi çok mutlu etti. Çünkü her yıl sonunda altının değeri yükseldi. Altın bu yukarı yolculuğuna 2001 yılında 270 dolar ons başına gibi bir fiyattan başlamıştı. 1950 dolar ons başına gibi bir değere vardıktan sonra trend tersine döndü, 2012 yılı sonunda 1670 dolara indi ve şimdi 2013 yılı sonunda da 1200 dolar civarında dalgalanıyor. Yıl sonuna birkaç gün kaldı ve altın uzun zamandır ilk defa tüm bir yıl içinde değer kaybetmiş olarak yılı kapatacak.
Altın neden değer kaybediyor? Enflasyon her yerde düşük. Global ekonomi krizden çıkacak gibi duruyor. Hisse senedi borsaları birçok yerde yükselmiş durumda. ABD’nin likidite fazlasını başarı ile eritmeye başlayacağını düşünenler de çoğunlukta. Dolar ve euro da değer kazanmakta.

Yukarı gitme olasılığı çok düşük

Piyasada altın fiyatı tahmini yapanlar da 2014 yılında altın fiyatının yukarı gitmesi olasılığını oldukça düşük görüyorlar. Şu anda 1200 dolar civarında dalgalanan altının minimum 950 dolar ons başına değerine inebileceği veya olsa olsa 1400 dolara gitmesi şeklinde görüşler de var. Ama altın iyimseri sayısı fazla değil.
Aslında piyasayı yakından takip edenler altın fiyatının düşüşünün Batı ülkelerindeki borsalarda ETF denen altın fonlarından satışların artması sonucu gerçekleştiğini söylüyorlar. Bloomberg verileri en büyük 14 fonun altın fiyatlarının 2013 yılında üçte bir aşağıya indiğini vurgulamaktalar. SPDR Gold Trust adlı en büyük ETF’in varlıkları da 819 ton kadar azalmış durumda.
Üstelik 2014 yılında doların daha da değerlenmesinin altının yukarıya doğru tırmanmasına pek fırsat vermeyeceği görüşü profesyonellerde hakim.
Altının düşüşünde önemli bir faktör de Doğu’daki ülkelerde önemli payı olan fiziki altın ve mücevher satışlarındaki değişim. Fiziki altın piyasasında en önemli unsur olan Hindistan talebi de Hindistan Hükümeti’nin altın ithalatını sınırlamak için vergi koymuş olması sonucu düşmüş bulunuyor.

Altın talebinin arttığı tek ülke

Dünyada altın talebinin arttığı bir tek ülke var, o da Çin. 2013 yılının ilk dokuz ayında eldeki istatistiklere göre Çin’in altın ve altın mücevher talebi 2012 yılından daha fazla artmış. Çin’in bu yıl 1000 tondan fazla altın ithal etmesi bekleniyor. Ama altının çoğunun vatandaşlar tarafından mı yoksa döviz rezervlerinde kompozisyon değiştirme çabası içindeki hükümet tarafından mı alındığı pek bilinmiyor.
Bu durumda altının değerinin 2014 yılında önemli şekilde yukarı gidebilmesi ancak, ABD ekonomisinin gidişatının önemli boyutta tersine dönmesi veya hisse senedi piyasalarında dramatik boyutta bir düşüş gerçekleşmesi veya enflasyonda aşırı bir yükselme olması gibi dramatik gelişmeler ortamında olabilir. Böyle bir değişimin olasılığı da çok küçük görülüyor.

<p>Tarihçi-Yazar Koray Şerbetçi bu hafta Kestirmeden Tarih  programında Kudüs özel bölümüyle karşını

Medeniyetlerin aynası Kudüs… Kadim şehre kim ne getirdi?

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi

Samsun'da işgalci İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları protesto edildi

Torosların Sümelası olarak tabir edilen Sin Manastırı, keşfedilmeyi bekliyor