• $9,7466
  • €11,3778
  • 563.118
  • 1479.93
21 Ekim 2013 Pazartesi

Batıda fabrikalar hâlâ suskun!

“Netherlands Bureau for Economic Analysis” adlı Hollanda Resmi Ekonomik Araştırma Kurumu’nun sürekli verileri ve ülkelerin kendi aylık istatistikleri Int. New York Times yazarı Floyd Norris tarafından birleştirilmiş. Dünya çapında tüm ülkelerin aylık sanayi üretimi, kriz öncesi yıl olan 2007 yılının 12 aylık ortalamasıyla, eldeki son aylık sanayi üretimi verisinin karşılaştırması yapılmış. 
Genelde sanayi üretimi finansal kriz ortamında düşer ve üretim kriz bitince de kuvvetle artar. Ancak düşüşün oranı ve düşüş süresi de önemli. Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’nin tarihi göz önüne alınırsa, 1929 Temmuz ayında zirveye çıkan sanayi üretimi 1939 yılı aralık ayına kadar eski durumuna gelmiş: Bu tam 89 ay durgunluk demek. İkinci Dünya Savaşı’nda ise ABD sanayi üretimi ancak 1944 Ağustos’unda savaş öncesindeki zirveyi yakalamış. Yani 72 ay sonra! Ama bir de düşüşün şiddeti var. Büyük Depresyon döneminde sanayi üretimi nerede ise yüzde 50 düşmüş, İkinci Dünya Savaşı’nda ise üçte bir daralmış, şimdi ise son kriz başlangıcından bu yana, ABD sanayi üretimi yüzde 17 daralmış. 

Ancak bu seferki global krizde sanayi büyümesinin şampiyonu olan yani bugün 2007 yılına göre pozitif kümülatif aylık artışa erişmiş olan ülkeler aşağıdaki ilk tabloda gösteriliyor. Geçtiğimiz günlerde GSYİH sayısının reel büyümesinin, 2013 üçüncü çeyreğinde, bir evvelki üç aylık dönemin yüzde 7.5 düzeyinden 7.8 düzeyine çıktığını açıklayan Çin global krizde uzak ara sanayi büyümesi şampiyonu olmuş. Çin sanayi üretimi beş yıllık kriz döneminde tam yüzde 101.7 sanayi üretimi artışı sergilemiş. Güney Kore ve Hindistan da rekor sanayi üretimi artışı sağlayan ülkeler. Türkiye de listede görüldüğü gibi yüzde 11.7 artışla artış yakalamış ülkeler arasında. Dünya geneli ise yüzde 10.4 artışta, yani Türkiye dünya genelinden daha iyi durumda! Türkiye’nin Rusya ve Brezilya gibi BRIC ülkelerinden çok daha iyi durumda olduğu da tablodan görülüyor.  
 İkinci tabloda ise 2007 yılı ortalama aylık sanayi büyümesiyle karşılaştırıldığında beş yıldır hâlâ pozitif artış durumuna geçemeyen ülkelerin listesi var. ABD son sanayi üretimi verisini devletin dondurulması nedeniyle yayınlayamadı ama yayınlayabilse idi büyük olasılıkla artıya geçecekti. Almanya ve Hollanda da sanayi üretimi pozitif artış durumuna nerede ise gelmiş durumdaki  ülkeler. Ama listeden görülebileceği gibi Kanada, Britanya, Japonya, Fransa ve  İtalya gibi oldukça sanayi ağırlıklı ülkeler 2007 yılına göre pozitif sanayi büyümesine ulaşmaktan oldukça uzaklar. Euro bölgesi ise son ilan edilen sanayi üretimi verisinde ağustos ayında yüzde 1 artış sergilemişti ama 2007 yılına göre eksi yüzde 10 durumunda (listede yok, çünkü ülke değil).  

 
<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Galatasaray'ın Nef Stadı'ndaki taraftara açık antrenmanından fotoğraflar

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı