• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
8 Nisan 2017 Cumartesi

Başdanışman Steve Bannon görevden alındı!

ABD Başkanı Donald Trump, baş danışmanı olarak en güvenerek atadığı kişi olan Steve Bannon’u görevden aldı.

Bannon, Beyaz Saray’ın Güvenlik Konseyi'nden uzaklaştırıldı ve dış politika uzmanlarının ve askerlerin olduğu yerlere ve de Capitol Hill’e girip konuşması Trump tarafından engellendi.

Böylece Bannon ocakta atandığı resmi görevden, nisan başında uzaklaştırılmış oldu. Bence Bannon yakında Trump’tan tamamen ayrılacaktır. Çünkü bir işte sürekli kalma huyu yoktur. 2016 yılının bütününde Trump’ın temel seçim kampanyasının baş yöneticisi olmuştu. Ama seçim sonrası dört ay bile dayanamadı.

Kimdir bu Bannon? Neden atıldı? Bannon, 1953'te doğmuş.1976'da Virginia Tech’den mezun oldu, Georgetown Üniversitesinde de yüksek lisansını tamamladı. Daha sonra 1983'te gittiği Harvard Üniversitesi'ndeki eğitimden de onur belgesi ile mezun olmuştu.

Bannon aslında 1970’lerin sonunda yedi yıl boyunca USS Paul F.Foster destroyonerinde subay olarak hizmet de vermişti. Bannon askerlik hizmetinden sonra Goldman Sachs’ta yatırım danışmanı olarak çalıştı. 1990 yılından sonra birkaç arkadaşı ile beraber bir şirket kurdular. Şirket medya sektöründe bulunan butik bir yatırım bankası idi.1998'de ise şirketi Societe Generale’ye sattılar.

Bannon hayat boyu sürekli iş değiştirdi. Hollywood‘da film ve medya sektöründe aktif yatırımcılığa bile geçti. Bannon hatta Ronald Reagan hakkında bir de belgesel yayınlamıştı. Bannon bu arada aşırı sağcı yayıncı Andrew Breitbart ile tanıştı. Yavaş yavaş siyasete de yanaştı. Breitbart News adlı aşırı sağcı gazetenin sahibi Breitbart, 2012'de ölünce de, Bannon gazetenin CEO ve de Yönetim Kurulu üyesi seçildi ama gazetenin mesajlarını daha da saldırgan ve daha da aşırı sağcı yaptı.

Bannon, sonraları 'Government Accountability Institute' adlı kamusal kurumu da kurdu ve de haber medyasındaki en etkili 25 kişisi listesinde 19’uncu seçildi.

Bannon 2007'den 2011'e kadar da çeşitli kurumlarda CEO ve yönetim kurulu üyeliği yaptı. 17 Ağustos 2016'da ise nihayet Donald Trump kampanyasının da CEO’su olarak atanmıştı. Bu işi kabul etmek için de Breitbart gazetesindeki işinden ayrılmak zorunda kalmıştı.

Ancak 15 Kasım 2016'da ise, az zaman önce seçimi kazanmış bulunan Trump’a, Bannon’un atanmasının geri alınması talebi ile hem Cumhuriyetçi hem de Demokratlar ikazlar yapmaya başlamışlardı. Sonunda Bannon 5 Nisan tarihinde Baş Danışmanı'nı görevden aldı!

Bu arada Trump, Çin Başkanı Xi Jimping’ile görüşmeye hazırlanıyordu. Trump, Çin, Kuzey Kore konusunda çözüm getirmezse, ABD gerekeni yapacak demişti. Gereken’in yapımına Bannon’un görevden alınması ile başlanmış oldu!

Dedikodulara göre Bannon’un görevden alınmasına sürekli işlerine karıştığı Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Savunma Bakanı James Mattis’in ısrarlı baskıları neden olmuştu.

<p>Haber: Ayşe Gültekin </p><p>'İSTANBUL BİR OKULSA BEYOĞLU BUNUN MERKEZİ' </p><p>Beyo

Kültür ve sanatın kalbi Beyoğlu

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor