• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
9 Nisan 2014 Çarşamba

Avrupa’da durum karışık

Tam Avrupa toparlanmaya başlıyor diye düşünülürken işler değişti, Ukrayna ile Rusya arasında gerilim arttı, ve de Avrupa Merkez Bankası ile IMF ve Almanlar arasında da olası politika değişikliği konusunda gerilim başladı.
Önce Ukrayna’ya dönelim. Ukrayna’da yeni Hükümet ile Rus Gazprom şirketi arasında kavga ve tehditler gündeme geldi. Ukrayna’nın daha evvelki dönemden ödemediği 2.2 milyar dolarlık gaz faturası vardı. Borcun vadesi geldi ve Gazprom “Borcunuzu derhal ödeyin!” protestosunu dayadı. Kiev’deki Gazprom temsilcisi Sergei Kuprianov Ukrayna’nın bir cent bile ödeme girişiminde olmadığını vurgularken, Ukrayna Hükümeti de Rusya tarafından yapılan gaddarca hamleden şikayetçi. Ukrayna 2.2 milyar dolar borcunu ödeyeceğini söylüyor ama şikayeti başka konuda. Hatırlanırsa Gazprom geçen hafta Ukrayna’dan gaz için talep ettiği 1000 kübik metre gaz fiyatını 268 dolardan 485 dolara çıkartmış ve geçmişte yaptığı indirimleri de geri talep etmişti. Gazprom yöneticisi Alexei Miller’e göre Ukrayna ayrıca şu anda ellerinde bulunan stoklanmış gaz için de yüzde yüz fiyatı ödemek mecburiyetinde. Bu arada şu anda Avrupa’da yumuşak iklim ve yüksek stoklar nedeni ile gaz fiyatı da düşüyor.

Kavga büyürse biz de etkileniriz

Ukrayna’nın yeni Başbakanı A.Yatseniuk ise Rusya’nın Kırımı işgal planını genişleterek Ukrayna’nın tümüne göz koyduğunu söylerken, bunu da 2006 yılında gerçekleştirdikleri gibi gaz arzını kısarak yapmaya hazırlanıyorlar diyor. Bilindiği gibi Rusya Avrupa gazının üçte birini sağlamakta. Ve bu gazın yarısı da Ukrayna üzerinden nakledilmekte. Bu kavga büyürse Rus gazını Ukrayna üzerinden alan Türkiye de etkilenir.
Diğer taraftan geçtiğimiz günlerde Frankfurter Allgemeine gazetesine sızdırılan bir haber tüm Avrupa’da para politikasının önümüzdeki günlerde değişeceği haberini tüm dünyaya yaydı ve finansal piyasalarda dengeler derhal değişti. Bu hafta ekonomi ve para politikası yöneticileri Washington’da toplanacaklar. 11-12 Nisan'da yapılacak IMF ilkbahar toplantısından evvel, IMF Avrupa Merkez Bankası’nı para politikasını değiştirmesi gerektiği konusunda ikaz etmiş ve bu da A.M.Bankası Başkanı Draghiyi oldukça sinirlendirmişti. Draghi de bize bulaşacaklarına ABD Merkez Bankasına bir talep listesi göndersinler diyerek öfkesini basına aksettirmişti. A.M.Bankası diğer ülkeler gibi tam kadro, yani Draghi dahil, Washington’daki toplantıya katılacak. Draghi 2012 yılında sadece konuşarak Avrupa’da değişim ve sakinleşme sağlamıştı, ama medyaya bakılırsa bu sefer sadece konuşma değil icraat gerek tezi ortalıkta.

Enflasyonda artış riski olabilir

Frankfurter Allgemeine gazetesinde yayımlanan bilgilere göre Avrupa Merkez Bankasının enflasyonu yükselterek deflasyonu engelleme operasyonunu uygulaması oldukça zor. Çünkü enflasyonu 0.2 puan yükseltmek için yılda 1 trilyon euroluk bono türü varlık alımı yapmak zorunda olduğu araştırmalardan görülüyor. Bu da yılda her ay 80 milyar euroluk bono alışverişi yaparak likidite artırmasını gerektirecek. Bu alımları sürekli yaptığı taktirde de 2016 yılında enflasyonu 0.8 puan yükseltmiş olur diye tahminler açıklanıyor. A.M.Bankası iki yıl sonra enflasyon hedefi olan yüzde 2 düzeyine yaklaştırmak arzusunda. Şu anda enflasyon 2011'deki yüzde 2.7 düzeyinden yüzde 0.5'e inmiş durumda. Alman Merkez Bankasında Başkan Weidman alınabilecek tedbirler konusunda Draghi ile hemfikir ama enflasyona son derece hassas AB içinde mayısta Avrupa’da Parlamento seçimler öncesi para yaratılmasına direneler de var. Çoğunluğu da Almanlar! Çünkü Draghi özel bonoları satın almaz da devlet bonolarını alarak likidite yaratırsa sonunda devletlerin bonoları ödemeyip faturayı Almanlara çıkaracağı düşünülüyor.

<p>Haber: Ayşe Gültekin </p><p>'İSTANBUL BİR OKULSA BEYOĞLU BUNUN MERKEZİ' </p><p>Beyo

Kültür ve sanatın kalbi Beyoğlu

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor