• $16,8853
  • €17,8334
  • 992.103
  • 2554.08
24 Haziran 2012 Pazar

Artık sorun Merkel!

"artiksorun.jpg"

Euro bölgesinin dört büyük ekonomisi, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya'nın liderleri cuma günü 'tek para' euroyu sonuna kadar savunmaya kararlı olduklarını açıkladılar. Tabii piyasaları tatmin etmek için bu söylem tek başına hiç de yeterli değil. Piyasalar bunun nasıl yapılacağını da bilmek istiyorlar, ama nasıl olacak konusunda kimse açıklama yapmıyor.
Şansölye 'Angela' (Merkel demek) diğer üç lider tarafından giderek artan baskı altına alınıyor. Bu üçlüye şimdi IMF Başkanı da katıldı, dörtlü oldular. Ama cuma günkü basın toplantıları ve ortak açıklamalar göz önüne alınırsa, Angela pek geri adım atmaya niyetli değil. Peki nasıl bir söylem içinde?
İspanya Başbakanı Mariano Rajoy cuma günü A. Merkel, F. Hollande ve Mario Monti ile beraber çıktığı basın toplantısında 'Hepimiz euronun fatura ne olursa olsun sağ kalması gerektiğini savunmaya hazırız!' dedi. Ama IMF Başkanı Lagarde bu konuda hiç de emin veya iyimser değil. Merkel sürekli Avrupa Birliği kurtarma fonlarının İspanya ve İtalya gibi baskı altındaki ülkelerin bonolarını almak için kullanılmasına karşı olduğunun altını çiziyor. Diğer taraftan da Avrupa Merkez Bankası'nın da ülkeleri kurtarmak için doğrudan para basıp hükümetlere aktarmasını da veto ediyor. Kendini kurtarmak için de bu tür ülke kurtarma operasyonunun mevcut AB kurallarına aykırı olduğunu söylüyor, ama kuralları değiştirmeye de yanaşmıyor. Mevcut kurallara saygılı davranılması gerekiyor diyor, başka bir şey demiyor.
Fransız F.Hollande ve İtalyan M. Monti euro bölgesindeki borçların kollektif hale getirilmesini arzu ve tavsiye ediyorlar. Merkel 'Kollektivize edilmiş borç ancak kollektif sorumluluk olursa gerçekleşebilir!' diyor, başka bir şey demiyor. 'Bu tür borç da izlenmek ve kontrol edilmek zorundadır, yani yetki transfer edilmelidir!' diyor.
Ama F. Hollande ise 'Eğer dayanışma artırılmazsa, yetki de aktarılmaz!' diyerek karşı çıkıyor. Bu nedenle de ortak euro bölgesi bonoları fikrinde ısrar ediyor. Ancak Merkel 'Ortak bonolar dayanışma demektir, ama kontrol el değiştirmeden  garanti vermek mümkün değildir!' cevabını yapıştırıyor.
Merkel 'Bir İspanyol veya diğer ülke bankasına para verirsem, o banka konusunda yetkili ben olmadığım için ne yapılması gerektiğini empoze edemem, çünkü o banka benim ülkemin bankası değil! Eğer bir Alman bankasına para vermiş olsa idim Almanya Şanşölyesi olduğum için ne yapılması gerektiğini onlara emredebilirdim! Problemimiz  bu!' diyerek  itirazı sürdürüyor. 'Sorun benim yardımdan kaçmam değil, geçmiş anlaşmalar ülkeleri ortak olarak hazırlanmış!' tezi ile baskıdan kurtulmaya çalışıyor!
Ancak IMF Başkanı ve eski Fransa Maliye Bakanı Lagarde ise ABD Başkanı Barack Obama'nın yönetim kadrosundaki tecrübeli bazı kişilerin de ısrarla söylediği gibi, 'Avrupa'nın euro problemini çözmekte ayak sürümesi ve sürekli kararsız ve geç kalması tüm dünyayı ciddi bir resesyona sürüklüyor!' tezine angaje. Tabii bu tür bir resesyonun sonucu olarak Obama'nın 2012 sonundaki seçimde kaybetmesinin de gündeme geleceği ima ediliyor ama açıkça söylenmiyor.
IMF ise euro bölgesinde kurtarma fonlarının doğrudan ülkeler değil, bankalara verilmesini istiyor. Çünkü bu tür bir destek ülke kamu borçlarını arttırmaz. İspanya'nın istediği 100 milyar euroluk banka kurtarma yardımı konusunda da esas ayak sürüme, bu madde nedeni ile mevcut.
Ancak ne Monti, ne Hollande, ne Rajoy, ne de Lagarde 'Angela'yı ikna edemiyor. Gelecek cuma bir kere daha toplanma kararı alınmış ama piyasa iyimser olmasına yardım edecek bir değişme veya yeni yaklaşım arıyor, fakat bulamıyor! Bu nedenle bugün Avrupa ve Dünya'ya 'Merkelzede' demek de doğru hale geliyor!

<p>Akşam TV'den Ezgi Aşık Bakü'ye gitti ve 'Gaminetler Müzesi'ni gezdi. </p>

Azerbaycan ordusunun ele geçirdiği silah ve zırhlı araçlar bu müzede sergileniyor

Sosyal medyada merak konusu oldu! Sudaki kırmızı rengin nedeni belli oldu

Operasyonlara helikopterli eğitimle hazırlanıyor! Jandarmanın ''hassas burunları''

Uludağ'da aç kalan ayılar oteller bölgesine indi! O anlar kameralara yakalandı