• $8,5131
  • €10,2753
  • 499.462
  • 1441.33
05 Kasım 2015 Perşembe

Arjantin’de Peronizm bitiyor mu?

Yıllarca Peronizm kurbanı olan Arjantin’de, 2000’li yıllarda da Peronizmi devam ettiren Kirchner ailesinin hükümranlığı galiba bitiyor gibi . Ama esas önemli olan Arjantin ekonomisinin ne olacağı.

IMF’in son raporuna göre 2015 yılında sadece yüzde 0.4 büyüyen Arjantin’in 2016 yılında yüzde eksi 0.7 ile daralması bekleniyor. 2015 enflasyonu ise yüzde 16.8 civarında gerçekleşecek ve 2016 enflasyonu da yüzde 25.6 olarak tahmin ediliyor.

Eşi Başkan Nestor Kirchner’in 2007 yılında ölümü sonrasında onun yerine hükümetin başına geçen ve şu anda 62 yaşındaki Bayan Christina Fernandez de Kirchner, kocasından sonra iki defa peş peşe Başkanlık yaptığından 25

Ekim 2015 seçimlerinde kanunen aday olamıyordu. Ama kendi yerine bir adayı da vardı.
Arjantin kanunlarına göre bir adayın kazanması için yüzde 45 üstünde oy alması veya yüzde 40 oy alıp en yakın rakibinden yüzde 10 yukarıda olması gerekiyordu. Bu oy barajı ilk turda aşılmazsa da en çok oy alan iki aday 22 Kasım 2015 tarihinde bir kere daha seçmenlerin önüne çıkacaklardı.

Bayan Kirchner’in çok yakını olan ve seçimde desteklediği aday 58 yaşındaki Daniel Scioli eski bir deniz teknesi yarışçısı idi ve en son görevi Buenos Aires Valiliği idi. Scioli Bayan Kirchner’den sonra yavaş ve sınırlı değişiklikler yapacağını, Bayan Kirchner’in yönetim yaklaşımından uzaklaşmayacağını söylüyordu.

Ama Arjantin de bütün emtia üreticisi ve ihracatçısı ülkeler gibi ihracat gelirlerinin önemli boyutta azalması sorunu yaşıyordu. Hükümetin zorla ülke parası Peso’yu aşırı değerli tutması, soya fasulyesi ve diğer önemli ihracat kalemlerinden ağır vergi alması, yabancı ülkelere olan borçları ödememesi, kreditörlerle kavgayı devam ettirmesi ve azalan döviz rezervini yüksek tutmak için de ithalatı önemli ölçüde kısması, Merkez Bankası’nı “kasa ve matbaa” gibi kullanması ülkede problem yaratıyordu. Ama diğer taraftan popülist bir Peroncu olan Bayan Kirchner ve rahmetli kocası, fakirlere çok büyük destek vermiş olsalar da ve bu nedenle çok popüler olsalar da, Arjantin artık ekonomik yaklaşımında bir değişiklik yapmazsa bir kere daha kriz yaşayacak duruma geliyordu. Gene de aday Scioli, Kirchner’lerin ekonomi politikalarından ancak yavaş yavaş değişiklik yapabileceğini seçim meydanlarında söylüyordu.
Bir diğer aday ise aslında Peronist olmakla beraber Bayan Kirchner ile son dönemde çatışan ve yolları iyice ayrılan Sergio Massa idi. Ama onun fazla şansı olmadığı da düşünülüyordu.

Ancak genel görüşe göre, esas Kirchner’lerin partisinin yolunu kapayacak olan Buenos Aires Belediye Reisi olan ve sorunları halka açıkça anlatan, sorunların boyutunu ortaya çıkaran, değişikliklerin çabuk yapılmaması halinde ülkenin batacağı gerçeğini gündeme getiren, temelde bir ekonomik liberal olan Mauricio Macri idi. Macri 28 yıl sonra Peronistlerden Buenos Aires Belediye Reisliğini kapan kişi olarak şöhret kazanmıştı.

Sonunda bu haftanın başında 25 Ekim günü yapılan seçimde oylar sayıldı ve Scioli yüzde 36.9 kadar oy alırken, Massa yüzde 21.3 ve Macri ise yüzde 34.3 oy almıştı. Yüzde 7.5 oy da başkalarına gitti. Dolayısıyla 22 Kasım tarihinde Scioli ile Macri arasında seçim iki adaylı seçim yapılacak.

Ancak bu durumda dışarıda kalan Massa’nın oylarının çoğunluğunu Macri’nin alması halinde Kirchner’lerin döneminin beklenmedik şekilde sona erebileceği olasılığı çok kuvvetlendi. Macri kazandığı takdirde ise ilk iş olarak ülke parası devalüe edilir ve bütçe açıkları kontrol altına alınır ve para basmaya son verilir. Arjantin ekonomisi ise piyasa ve rekabete zorlanarak da olsa geri döner, böylece “Popülist Peronizm” dönemi de kapanır deniyor.
Bakalım ne olacak!

<p>Tarihçi-Yazar Koray Şerbetçi bu hafta Kestirmeden Tarih  programında Kudüs özel bölümüyle karşını

Medeniyetlerin aynası Kudüs… Kadim şehre kim ne getirdi?

NASA Mars'ın 3 boyutlu görüntülerini yayınladı

Düştüğü dere yatağında 5 gün mahsur kaldı

Mersin sahilinde bulundu! Sahil güvenlik hemen çalışma başlattı