• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
5 Eylül 2016 Pazartesi

Ağustosta ABD'de istihdam pek artmadı

Uzun zamandan beri ABD eylül ayında faiz artırır mı yoksa, aralık ayını bekler mi diye ızdırap çekmekteyiz. Ağustos ayında cuma günü ilan edilen verilere göre, ABD’de işe insan alınması yavaşladı ve de ücret artışları da oldukça düşük kaldı. Bu şartlar altında 20-21 Eylül tarihindeki toplantıdan faiz artışı kararı çıkması olasılığı da zayıfladı. 151 bin kişi ağustos ayında iş bulurken, istihdam gerçekleşmesi, ortalama tahmin olan 180 bin ve temmuz sayısı olan 271 binden çok daha az gerçekleşti. Ama işsizlik oranı düşüşe rağmen üçüncü ay peşpeşe yüzde 4.9 olarak gerçekleşti.

Diğer taraftan ücret, maaş ve fiyat verileri de 20-21 Eylül tarihinde faiz artışı yapılır demiyor, çünkü veriler düşük. Ortalama saat başına kazanç da bu yılın başından bu yana sadece yüzde 2.4 arttı, tahmin ise yüzde 2.5 kadardı.

Sonuçta veri öncesinde yüzde 30 olarak görülen faiz artış olasılığı yüzde 20 olasılık düzeyine indi. Dolar da diğer paralara göre yüzde 0.3 değer kaybetti.

Tam zamanlı iş bulamayıp part time iş kabul edenlerin oranı ise yüzde 9.7 olarak kaldı. Bu oran da epey zamandır değişmiyor.

Ülkede çalışan veya iş arayanların toplam oranı da değişmedi, nüfusun yüzde 62.8 kadarı olarak sabit kaldı.

Yakında, kasım ayında seçim olan ABD’de Donald Trump ve Hillary Clinton, önümüzdeki günlerde şu andaki durumu epey tartışma konusu yapacaklardır diye düşünmek doğru olur.

İstihdamda önemli sorunlar çıkıyor. Birçok tecrübesiz veya yeni çalışmaya başlayan kimse iş için müracaat ediyor, bir çok da emekliliği gelmiş çalışan emekli oluyor, işten ayrılmayı tercih ediyorlar. Bu nedenle istatistiklerde ortalama ücret düşük olarak gözüküyor.

Diğer taraftan ücretlerin artış hızı işe ve ülkenin neresinde olunduğuna göre çok farklılık sergiliyor.

Göreli olarak yüksek ücretli işler daha çok teknoloji içeren , veya sağlık ile ilişkili veya finans gibi işlerde oluyor.

Diğer taraftan imalat sanayi veya enerji gibi konularda yeni eleman ya çok düşük ücretli oluyor, veya iş olmuyor, çalışan alınamıyor. ABD verilerine göre de, her ay 100 bin yeni iş yaratılması gerek ki nüfus artışı nötralize edilsin ve işsizlik artmasın!

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak