• $8,5109
  • €10,2967
  • 498.56
  • 1441.33
08 Kasım 2015 Pazar

ABD'de Yellen 'belki' diyor!

Dünyanın başında uzun zamandır bela olan finansal risk konularından biri ve belki de en önemlisi ABD Merkez Bankası’nın faiz artırmasının bir gün gelip gerçek olacağı. 2013 Mayıs'ta Bernanke görevi Yellen‘e devrettiğinden beri Demokrat orijinli ikitisatçı Yellen’in faiz artırmakta sabırlı olacağını düşünmüş ve faizin artmayacağını, 2013'ten geçtiğimiz eylül ayına kadar vurgulamıştım. Ama artık tartışma ABD hudutlarını aştı ve tüm dünyada güçlü polarizasyona, farklılıklara yol açtı. Şimdi derim ki şu faizi artık artırsınlar, çünkü zaten önemli olan Yellen’in sık sık vurgulamaya başladığı gibi, ilk faizin ne zaman artırılacağı değil, ilk artıştan sonra hangi tempoda artırılabileceği .

Yellen bu hafta perşembe günü ABD’de parlamentodaki 'House Financial Services' komitesinde yaptığı konuşmadaki açıklamalarda ABD ekonomisinin iyi gittiğini ve büyüme ve diğer veriler bu günlerdeki tempoda devam ettiği taktirde, Merkez Bankasının Aralık ayında 15-16 tarihindeki toplantıda faizi arttırmaya başlamak niyetinde olabileceğini vurguladı. Bunun üzerine kısa vadeli faizler hemen yükseldi, zaten eylül ayından beri de yükselmeye başlamışlardı. Yellen ayrıca bu hafta ortaya çıkacak son verilerin de karar açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Yellen global piyasalardaki dalgalanmaların da azaldığının altını çizdi.
Yellen bir iki aydır faiz artışının değil, önümüzdeki bir iki yılda faiz artışının hangi tempoda olacağının, hem ABD hem de dünyanın geri kalanı açısından, daha önemli olduğunu bir kere daha gündeme getirdi. Yellen faizleri ileride daha yavaş tempoda arttırabilmek için faiz artışının daha fazla beklememesi gerektiğini de vurguladı.
Aslında Yellen'in Parlamento'da konuşması gerekmiyordu ama ABD 2010 yılında Merkez Bankasında finansal regülasyonlar konusunda yetkili Başkan Yardımcılığı yaratmış, ama Obama henüz bu yeni Başkan Yardımcılığına kimseyi tayin etmeyince de ,regülasyon konusunda konuşmak üzere Yelle Parlamentoya gelmek zorunda kalmıştı.
Yellen büyük finansal kurumların 2008 yılından bu yana yeni kurallar çerçevesinde kuvvetli yapıya geri döndüğünü hazırlanmış konuşmasından okuyarak gündeme getirirken, bazı Cumhuriyetçi milletvekilleri de yeni kuralların getirdiği avantajların bir getiri ve yük analizinin acilen yapılması gerektiğini vurguladılar.
Demokratlar ise regülasyon konusunu tartışmaya pek razı gözükmediler ve daha fazla da, faiz artışı için erken olduğu tezini tartışmaya kalktılar. Tabii de yavaş büyüme ve azalmayan işsizler konusunu gündeme getiriyorlardı.
Bu arada yeni açıklanan ABD dış ticaret verilerinde de son yedi ayda azalma gerçekleştiği, nitekim Şubat ayından bu yana en düşük dış ticaret verisine gelindiği vurgulandı. Ağustos ayında 48 milyar dolar olan dış ticaret açığı eylül ayında yüzde 15 azalarak 40.8 milyar dolara inmişti. Eylül ihracat verileri de yüzde 1.6 artarak 188 milyar dolara zıplayarak rekor kırmıştı. Burada doların değeri önemli bir etken ve doların değerlenmesi ihracatı azaltıcı etki yapabiliyor. Eylül ayında özellikle hizmet sektöründe ihracat artarken, Kanada, Avrupa Birliği ve Çin’e ihracatın arttığı ama Japonya’ya ihracatın da Nisan 2010 tarihinden bu yana da yüzde 13.8 oranında düşerek en düşük düzeye geldiği de ortaya çıktı.

<p>Tarihçi-Yazar Koray Şerbetçi bu hafta Kestirmeden Tarih  programında Kudüs özel bölümüyle karşını

Medeniyetlerin aynası Kudüs… Kadim şehre kim ne getirdi?

NASA Mars'ın 3 boyutlu görüntülerini yayınladı

Düştüğü dere yatağında 5 gün mahsur kaldı

Mersin sahilinde bulundu! Sahil güvenlik hemen çalışma başlattı