• $15,4975
  • €16,1628
  • 901.031
  • 2419.23
23 Eylül 2016 Cuma

ABD’de beklenen oldu, faiz sabit!

Bu hafta OECD 2016 global büyümesi tahminini yüzde 3.0 değerinden yüzde 2.9 değerine düşürmüştü. Diğer taraftan da 2017 global büyüme tahminini ise yüzde 3.3 düzeyinden 3.2 düzeyine indirmişti. Bu değişiklikler küçük gözükse de önemli veriler, çünkü global büyüme düşünüldüğü kadar güçlü artmıyordu. Özetle, OECD ayni zamanda düşük faizin ve negatif faizin risk artışı yarattığını ve bu nedenle de global büyüme sorunu mevcut olduğunu vurguluyordu.

Japon Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, önceki sabah entresan açıklamalar yaptı, ABD’nin faiz artışı yapıp yapmayacağını açıklamasını beklemeden kendi politikasındaki değişikliği açıkladı.

Tabii ABD’nin eylülde faiz artışı yapmayacağı birçok kimse tarafından uzun zamandır vurgulanmakta idi. Öyle de oldu, FED faiz artışı yapmadı. Ben de uzun zamandır FED faiz artışını ancak aralık ayında yapar tezini bu köşede defalarca yazmıştım. FED yönetim üyelerinden, sadece üç kişi faiz derhal arttırılsın dedi, diğerleri ise faiz artışının aralık ayına bırakılmasını tercih etti.

FED internet sitesinde, önemli nedenler topluma anlatılıyor. Örneğin FED Başkan yardımcısı Stanley Fisher tarafından yazılan ve şu anda FED internet sitesinde bulunan 21 Ağustos 2016 tarihli kısa bir makale var. Bu makale özellikle prodüktivite artışı olmamasının ABD ekonomisini ve global ekonomiyi zayıflattığını açıkça vurguluyor.

Diğer taraftan da FED Guvernörü Lael Brainard tarafından, 12 Eylül 2016 tarihinde yazılmış ve şu anda FED sitesinde duran bir diğer makale de 'new normal' terimini kullanarak, nelerin değişmesi gerektiğini gündeme getiriyor. Bu makaleye göre örneğin enflasyon düşük kalıyor, işgücü piyasasında düşünülenden daha fazla sorun olduğunu vurgulanıyor ,ülke dışı piyasalardaki gelişmelerin yani dış talebin de önemli ve sorunlu olduğu da gündeme getiriliyor, nötr faizin uzun süre daha oldukça düşük kalacağı da vurgulanıyor ve de para politikası opsiyonlarının şoklara müdahalede asimetrik sonuçlar yarattığı belirtiliyor. Bütün bunlar iyileşmenin 'gradual' , yani yavaş tempoda olabileceğini gösteriyor deniyor. Bu durumda, ABD’de yukarıdaki sorunlar konuşulurken ve de faiz artışı da daha sonraya kalmışken de Türkiye’nin çok dramatik kararlar almayacağı, ancak makul dozda, ölçülü faiz değişimi yapabileceği ise artık kesin!

ABD sonrasının gelişmelerini ve Türkiye’nin de kararını da gördükten sonra biraz daha detay konuşabileceğiz.

<p>T-129 ATAK ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirdi. Helikopterin ilk teslimat ise  2

TAARRUZ VE TAKTİK KEŞİF HELİKOPTERİ - T129 ATAK

Kupa artık sahibinin ellerinde!

Başkan Erdoğan Bir Şiir Bir Hayat-Zindandan Mehmed'e Mektup Sergisi'ni gezdi

Başkan Erdoğan Katar emirini Vahdettin Köşkü'nde kabul etti