• $8,5684
  • €10,1158
  • 494.532
  • 1362.54
4 Ocak 2019 Cuma

ABD ve Çin birbirine ne kadar bağlı?

Bazı ABD’liler, geçmişteki Sovyetler Birliği’yle bugünkü Çin’in karşılaştırmasını pek akıllı şekilde yapmıyor. Çin şu anda dünyanın toplam ihracatının yüzde 11 kadarını elinde tutmakta. Halbuki Rusya 1980 yılında dünya ihracatının sadece yüzde 3 kadarını yapar durumdaydı.

Bugün Çin, Japonya’nın ithalat ve ihracatının yüzde 22 kadarını yapmakta, halbuki Sovyetler Birliği 1980’li yıllarda Japonya’nın ithalat ve ihracatının yüzde 1 kadarını yapmaktaydı. Çin’in yakını ülkeler, ekonomik olarak ABD’ye değil Çin’e çok daha fazla dayanmaktalar.

ABD tarafından yapılan tespite göre de, Çin 21. yüzyılda taleplerin en önemli kısmını krediyle vermekte ama ABD benzer kredi yaklaşımını hiçbir zaman yapmamaktaymış.

1985’teki zirvedeki Sovyetler Birliği’ni bugünkü 2016 yılı zirve ülkesi Çin’le karşılaştırırsak, durumun uzak ara bugünkü Çin lehine olduğu görülebilir.

Ülkelerin ithalat ve de ihracatını, ülkelerin durumlarını toplayarak baktığınız zaman, Almanya ile Sovyetler Birliği geçmiş zaman 1985 tarihinde yüzde 3 dış ticaret yapmaktaydı.Halbuki bugünkü Almanya yüzde 6.3 ithalat ve ihracat yapmakta.

ABD ile ilişkilere bakılırsa da Sovyetler Birliği sadece 1985 yılında yüzde 0.6 kadar ithalat ve ihracat yapmaktaydı. Bugünkü ABD ise yüzde 14.2 oranında Çin’le dış ticaret, yani ithalat ve ihracat yapmakta.

Japonya ise 1985 yılında yüzde Sovyetler Birliği’yle yüzde 0.9 ithalat ve ihracat yapmaktayken, bugünkü Japonya yüzde 22 oranında ithalat ve ihracat yapmakta.

Dünyanın bütününün ithalat ve ihracatı ise 1985 yılında yüzde 4.8 düzeyindeydi. Halbuki elde olan 2016 yılı istatistiklerine bakılınca da toplamda yüzde 11.4 ithalat ve ihracat düzeyinin gündemde olduğu görülüyor.

Bu ithalat ve ihracat istatistiklerine iki şekilde bakılıyor artık. Birincisi, ABD Başkanı Donald Trump tarafından yapılan bugünkü ithalat ve ihracat toplamından, 70 yıl kadar sonra, ABD ve ortakları, Çin tarafından yapılan ithalat ve ihracatın ne kadarından vazgeçebilir?

İkinci olarak ABD, ortakları olan ülkelerle beraber piyasaya çıkıp, Çin’e karşı bir engel ne boyda oluşturabilir?

Öyle görünüyor ki ABD ve ortaklarının bugün Çin’e bağlılıkları, Sovyetler Birliği’nin soğuk savaştaki Batı’ya bağımlılığından çok daha fazla.

<p>Dünya genelinde 3 milyar 930 milyon dozdan fazla Kovid-19 aşısı yapılırken, Türkiye, toplam aşı s

Aşı olana çekiliş şansı

Düzce'de asırlık ağaç caddeye devrildi

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 4 ayrı noktada orman yangını meydana geldi

Elazığlı girişimci atıl durumdaki otobüs ve minibüsleri karavana dönüştürüyor