• $12,4032
  • €14,0156
  • 710.038
  • 1776.41
29 Eylül 2015 Salı

ABD ikinci çeyrek reel büyümesi müthiş!

Başta tüm gelişen ülkeler olmak üzere nerede ise tüm Dünya ABD ekonomisinin ne boyutta normale döndüğünü merak etmekte ve ABD Merkez Bankası FED’in faiz artırımını ne zaman ilan edeceğini beklemekte idi.

Ama sonunda verilere dayanan ipuçları gündeme geldi. ABD 2015 yılı ikinci çeyrek reel büyümesinin daha önceki tahmini yıllıklaştırılmış olarak 3.7 iken, en son tahmin olarak reel büyüme geçtiğimiz perşembe günü FED Başkanı Janet Yellen’in yaptığı ve faiz artışının 2015 içinde başlayacağını ilan ettiği günün ertesi gün olan 25 Eylül günü gerçekleşti. ABD ikinci çeyrek reel büyümesi revizyonu, üstelik de beklentilerin oldukça üstünde olan yüzde 3.9 yıllıklaştırılmış reel büyüme değeri olarak ilan edildi. Herhalde Yellen bu büyüme artışını bilerek açıklamasını yapmıştı.

'Ufak ufak' başlaması doğru

Yukarı doğru revizyon özel tüketim ve özel yatırımın beklentilerin çok üstünde gerçekleşmesi nedeniyle gündeme geldi. Stoka üretim ise aşağıya doğru revize edildi.
GSYİH büyümesine en büyük pozitif katkı tüketim harcamalarından gelirken büyümeye en düşük pozitif katkı stoka üretimden geldi ama stoka üretim bile yüzde 0.02 pozitif katkı yaptı.
GSYİH fiyat endeksi ise yıllıklaştırılmış yüzde 2.1 oranında değişmeden kaldı. Reel büyüme artı enflasyon demek olan nominal GSYİH büyümesi ise, yıllık bazda daha önceki yüzde 5.9 oranından yüzde 6.1 oranına revize edildi. Nominal GSYİH ise bir yıl evveline göre yüzde 3.7 oranında artmış oldu.
Her ne kadar bir aylık yüksek veri genel gidişat değerlendirilirken çok dikkate alınmamalı sözü doğru ise de şu andaki veriler de 2015 sonunda, muhtemelen de aralık ayında faiz artışına “ufak ufak” başlamanın doğru bir adım olabileceğini gösteriyor denilebilir.

Şirket kârları revize edildi

Bir diğer iyi haber olarak ABD’de şirketlerin kârları da yukarı doğru revize edildi: Şirket kârları da 2015 yılı ikinci çeyreğinde yüzde 3.5 oranında artmış oldu.
Biraz daha orta vadeli bakış için ABD son dört çeyreğinin ortalamalarını alırsak, büyümeye katkıların özeti aşağıda.
Özel tüketim harcamaları yüzde 2.2, özel yatırım yüzde 0.5, konut yatırımı yüzde 0.3, stoka üretim yüzde 0.2, kamu harcaması yüzde 0.1 ve de net ihracat eksi yüzde 0.6 büyümeye, dört çeyrek ortalaması yüzde katkı yapmış bulunuyor.

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle beyaz perdeye dönmeye hazırlanan Melis Babadağ, iki  s

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 2: Melis Babadağ

Fenerbahçe'ye İzmir'de coşku seli

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor