• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
3 Ağustos 2015 Pazartesi

ABD 2015 2. çeyrek büyümesi orta karar

ABD ekonomisi 2015 yılı ikinci çeyreği için ilk reel büyüme sayıları FED Başkanı Yellen Para Politikası Kurulu’nun raporunu açıkladıktan hemen sonra 30 Temmuz 2015 tarihinde yayımlandı.

Bu ikinci çeyrek reel büyüme verisi çok önemli idi. Çünkü 2015 yılı ilk çeyreği çok zayıftı ve negatif büyüme sergilenmişti, bu durum da 2015 yılının bütünü için endişe yaratıyordu. Ancak ABD büyüme verileri hem yukarı hem de aşağıya doğru, sık sık revize edilirler. Bu dönemde de öyle oldu. 2014 yılı yukarı revize edildi, ve 2015 ilk çeyreği büyümesi de küçük negatif değerden yüzde 0.6 pozitife revize oldu.
Bu ortamda 2015 yılı ikinci çeyreği ilk reel büyüme sayısı da yıllıklaştırılmış olarak yüzde 2.3 gerçekleşti. Böylece bir yıl öncesinden bugüne ABD reel büyümesi de, bu dönemde yüzde 2.3 olarak gerçekleşti.
2015 yılı ikinci çeyreğinde GYSİH reel büyümesine en çok katkıyı yapan yüzde 2 oranında artan özel tüketim harcamaları oldu. Diğer taraftan da büyümeyi en zayıflaştıran ve negatif katkı yapan sektör ise eksi 0.1 ile özel sektör şirketlerinin yatırımları idi. Özel tüketim, özel şirket yatırımları ve inşaat sektörleri tüm yıl için ve bir arada alındığında ise 2015 ikinci çeyreğinde yüzde 2.6 büyüme sergilediler. GSYİH fiyat endeksi ise ikinci çeyrekte yıllıklaştırılmış hesapla yüzde 2.0 arttı. Nominal GSYİH ise yüzde ise ikinci çeyrekte yüzde 4.4 artmıştı, son iki yılda ise yüzde 3.9 büyüme sergilemişti.
Emek sektörüne bakıldığında geçen hafta ilan edilen son verilerde ilk işsizlik ödemeleri 12 bin artışla 267 bin değerine gelirken, daha önceden gelen işsizlik ödemeleri de 46 bin kişi arttı. Ancak yapılan hesaplarda ise temmuz ayının aylık toplamında istihdamın 210 bin kişi kadar artmış olduğu da görülüyor.
Diğer taraftan Case-Shiller endeksi de konut fiyatlarında son veri olan mayıs ayı verilerinde hiç artış olmadığını gösteriyor.
Verilerin tümüne bakıldığında her ne kadar pozitif büyüme görülse de aslında orta karar bir tablo ortaya çıkmış bulunuyor.
Doların değerlenmesi ABD ekonomisinin büyümesine, net ihracatı aşağıya çekerek, ters etki yapmakta. Petrol fiyatlarının düşüşü de yüzde 2 olan enflasyon hedefine yakınlaşmayı biraz engelliyor. Bu durumda evvelsi gündeki yazımızda belirttiğimiz gibi FED 2015 son çeyreğine yani eylül sonunda kadar bekleyecek ve faiz artırımı için gelişmeleri izlemeye de devam edecek demek daha doğru olur. Veriler beklendiği gibi olursa da faiz yukarı itilir.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi