• $13,4188
  • €15,2056
  • 769.117
  • 1846.16
14 Temmuz 2013 Pazar

OECD ülkeleri eğitim harcamalarını kısıyor Türkiye ise artırıyor

OECD’nin, 2013 için değerlendirmelerini yayımladığı  “Bir Bakışta Eğitim” Raporu geçen günlerde yayınlandı. Rapor özetle ‘ekonomik kriz dönemlerinde, iyi bir eğitim iş tecrübesi eksikliği karşısında en iyi sigortadır’ diyor. Rapora göre kriz dönemlerinde yüksek eğitimli kişilerle düşük eğitimliler arasındaki istihdam farkı krizde genişlemeye devam etmiş. Eğitim düzeyi yüksek bireyler, üst - orta eğitim düzeyinin altındakilere göre yüzde 50 daha fazla istihdam edilme olasılığına sahipler. 2008-2011 arasında, düşük eğitimli bireyler için işsizlik oranı yaklaşık olarak 4 puan yükselirken; yüksek eğitimli bireyler için sadece 1.5 puan artmış.
Orta eğitim düzeyindekiler arasında işsizlik oranı, OECD ortalaması olarak yüzde 13 iken, yükseköğretim mezunları arasındaki işsizlik oranı OECD ortalaması sadece yüzde 5, yani yüksek eğitim almış bireylerin işsizlik oranı, orta eğitimlilere göre neredeyse üçte biri oranında kalmış. OECD Raporuna göre; istihdam edilen nüfus içerisinde yüksek eğitimli bireylerin kazançları düşük eğitimli olanlara göre oldukça yüksek. Bu iki grup arasındaki farklılık 2008 yılında yüzde 75 oranında iken; 2011’de bu oran yüzde 90’a yükselmiş. Raporda eğitimin sadece kazanç farklılığı yaratmadığı aynı zamanda, ülke ekonomisi açısından da daha yüksek vergi geliri ve daha az sosyal yardım anlamına geldiği de ifade edilmekte. Öte yandan eğitim harcamalarında Avusturya, İrlanda, Yeni Zelanda ve ABD’de yüzde 2 ya da daha az düzeylerde düşüş varken Türkiye’de eğitim harcamaları artıyor.

GENÇLER OKULA SARILIYOR

Diğer yandan, OECD Raporu kriz dönemlerinde eğitimine devam eden gençlerin sayısında artış yaşandığını da ortaya koyuyor. Bu durumun yansıması olarak, OECD ülkelerinde 15- 29 yaş grubunda eğitimine devam edenlerin 2010 yılında yüzde 41 olan payı, 2011 yılında yüzde 47’ye yükselmiş ki bu son 10 yılın en yüksek oranı. Ayrıca OECD ülkelerinde 42 milyon genç ne istihdamda yer alıyor ne de eğitimine devam ediyor. Türkiye açısından da genç işsizliği önemli bir sorun.
 

2 SORU 2 CEVAP

Af için kesin bir bilgi yok

SORU:  1992 - 2004 yılları arasında Bağ-Kur primleri ödedim. Ancak şu anda primlerimi ödeyemiyorum. Borum 60 bin TL’ye yaklaşmış. Borç için af çıkar mı?
CEVAP: Önümüzdeki aylarda seçimlerin peşi sıra gelmesinden dolayı olması prim affını gündeme getirebilir ancak bu konuda şu an kesin bir şey yok.

Dul aylığınız kesilmez

SORU: Eşimden dul aylığı alıyorum. Sigortalı bir işe girip çalışmak zorundayım. İşe girersem aylığım kesilir mi?
CEVAP: Sigortalı çalışmaya başlıyor olmanız dul aylığınızın kesilmesini gerektirmez. 

 

 

<p>Peki, Omicron varyantından korkmalı mıyız? Yeni varyantın özellikleri neler? Omicron varyantı aşı

Omicron varyatından korkmalı mıyız?

Türkiye'nin ilk Çocuk Adalet Merkezi kucak açtığı çocukları topluma kazandıracak

2021'e damga vuran ''Yılın Fotoğrafları'' oylaması başladı

Ankara'ya mevsimin ilk karı yağdı