• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
30 Mayıs 2013 Perşembe

E-devletin böylesi AB’de yok Türkiye Avrupa’ya örnek olur

Uluslararası Sosyal Güvenlik Teşkilatı’ndan (ISSA) Türkiye’ye büyük övgü geldi. ISSA Genel Sekreteri Konkolewsky, e-reçete, hastanelerde kullanılan avuç içi okuma yöntemi, ayrıca bir günde emekli aylığı bağlanabilmesi gibi uygulamaların AB ülkelerinde bile oldukça sınırlı olduğunu ifade etti

Bu yıl Uluslararası Sosyal Güvenlik Teşkilatı (ISSA), Avrupa Bölgesel Sosyal Güvenlik Forumunu 28 – 30 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da düzenliyor. ISSA tarafından düzenlenen Foruma, Türk Sosyal Güvenlik Kurumu ev sahipliği yapmakta. Forum, sosyal güvenlik yöneticilerini, politika yapıcılarını, araştırmacıları ve uluslararası ve bölgesel örgütlerin temsilcilerini bir araya getirmekte. 

64 yıldır üyeyiz

Etkinliğin, ileriye dönük bir yol haritası çizilmesi ve Avrupa’da dinamik sosyal güvenliğin rolünü tartışma fırsatı sunmasının yanı sıra, Kasım 2013 tarihinde Katar’ın Doha Şehrinde düzenlenecek Dünya Sosyal Güvenlik Forumu öncesinde önemli bir mihenk taşı olacağı söylenebilir. ISSA dünya çapında ulusal sosyal güvenlik kurum ve kuruluşlarını bir araya getiren başlıca uluslararası örgüt. ISSA’nın amacı, sosyal güvenlik yönetiminde mükemmelliği destekleyerek küreselleşen dünyada sosyal bir boyut olarak dinamik sosyal güvenliği teşvik etmek. 
1927 yılında kurulan ISSA Sekreterliği, Cenevre’deki Uluslararası Çalışma Örgütü binasında yer almakta. Teşkilatın, 150’yi aşkın ülkeden yaklaşık 340 üyesi bulunmakta. Türkiye’de 1949 yılında o zamanki adıyla Sosyal Sigortalar Kurumu aracılığıyla bu örgüte üye oldu.    
Öte yandan ISSA üyeliğinin dayandığı  dört stratejik hedef bulunuyor. Bunlar üye kurumlara gerekli bilgileri sağlamak ve bu bilgilerin uluslararası boyutta yaygınlaştırılmasını temin etmek, üyelere sosyal güvenlik alanında uluslararası platform ve ağlar sunmak,uluslararası seviyede dinamik sosyal güvenlik yaklaşımını teşvik etmek ve üye lereyüksek hizmet garantisi vermek.
 

Emekli aylığı bir günde bağlanıyor

SGK’nın ev sahipliği yaptığı bu toplantıya ben de katıldım, programı hem akademisyen ve yazar olarak takip ettim. Genel olarak gerek ISSA yönetimi gerekse üye ülke temsilcileri, Türkiye’nin 2008 yılında devreye soktuğu yeni sosyal güvenlik sistemini olumlu değerlendiriyor. Konuşma fırsatı yakaladığım ISSA Genel Sekreteri Hans-Horst Konkolewsky, Türkiye’nin sosyal güvenlik reformu çerçevesinde sosyal güvenlik alt yapısına yönelik düzenlemelerden övgüyle bahsetmekte. E-reçete, hastanelerde kullanılan avuç içi okuma yöntemi, bir günde emekli aylığı bağlanabilmesi, bütün işlemlerin elektronik ortamda yapılabilmesi gibi uygulamaların AB’de bile oldukça sınırlı olduğunu, bu nedenle Türkiye’nin devrim niteliğindeki uygulamalarının diğer ülkelere örnek olabileceğini ISSA Genel Sekreteri belirtmekte.

Vatandaş hakkını bilmiyor

Konkolewsky’nin Türkiye’ye ilişkin bir takım çekinceleri de bulunmakta. Özellikle Genel Sağlık Sigortası’nın tüm vatandaşları kapsamasının önemli olduğunu ancak hizmet kalitesinin ne olduğu ya da kaliteli bir sosyal güvenlik ve sağlık hizmetinin de verilip verilemediğinin de sorgulanması gerektiğini söylemekte. Diğer yandan Konkolewsky, sosyal güvenlik alanında yapılması gereken asıl işin vatandaşlara haklarını öğretmek olduğunu, Türkiye’de de bu yönde daha fazla çaba harcanması gerektiğini söylüyor. Ayrıca kendisinin ilginç bir değerlendirmesi de sosyal güvenlik konusunda ILO ve Dünya Bankası görüşlerinin birbirine yaklaştığı yönünde. Konkolewsky Dünya Bankası’nın neo – liberal, daha fazla özel sektöre dayanan sosyal güvenlik anlayışının giderek kırıldığını ve ILO anlayışına paralel olarak devletin garantörlüğünde bir sosyal güvenlik anlayışını benimsediğini de söylüyor. 

Kim de bizi örnek gösterdi

Türkiye’ye son zamanlarda gelen tek övgü e-devlet alanında değil. Geçen günlerde Dünya Bankası Başkanı  Jim Jong Kim de yaptığı bir açıklamada 2005 yılından beri Türkiye’de yapılan sağlık reformlarının dünyaya örnek nitelikte çalışmalar olduğunun altını çizmiş ve bizi diğer ülkelere örnek göstermişti. Böylece 1 ay geçmeden Türkiye iki övgüyü kaptı.

 

 

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi