• $32,2053
  • €35,1156
  • 2500.7
  • 10643.6
21 Ekim 2022 Cuma

Kayıplarımız var

Haftaya yürek burkan haberlerle başladık. Bartın'daki maden faciasında kaybettiğimiz maden işçilerimiz tüm ülkeyi yasa boğdu. Başta aileleri olmak üzere hepimizin başı sağolsun. Bir başka kaybımız da Billur Kalkavan'dı. Kendisiyle birkaç kez sohbet etme şansım olmuştu. Bu kadar hayat dolu, enerji dolu, pozitif bir insanı kötü bir hastalıkla kaybetmek çok acı. Hayat arkadaşı Buğra Bey'in cenaze töreninde yaptığı açıklamalar, üzüntüsü beni çok etkiledi. Allah tüm sevenlerine sabır versin ve Sevgili Billur'umuz ışıklar içinde uyusun...

PARİS'İN IŞIKLARI ARDINDA

Buraya taşındığımdan ötürü müdür bilinmez belki algıda seçicilik yaşıyorumdur lakin Paris sanki pandemi dönemi sonrası en parlak, en popüler dönemini yaşıyor. Her zaman dünyanın en çok turist ağırlayan şehirlerinden biri oldu bu şehir fakat pandemi sonrası evlere kapanan dünya insanı sabahtan akşama kadar büyüleyici sokaklarında gezmek için Paris'e akın ediyor sanki. Gelin görün ki burada yaşayanlar aynı keyif içerisinde değil bir süredir. Özellikle Rusya-Ukrayna savaşının Avrupa'ya olan etkisini yaşayarak görüyoruz. Enflasyona alışkın olmayan şehir insanları ayaklanmış durumda. Her gün yerel haberlerde bu protestoları izliyoruz. Zam kelimesi bile insanları sokağa dökmeye yetiyor. Aynı durum Londra'da da yaşanıyormuş. Market fiyatlarında ciddi bir artış görülüyormuş ve ülkemizde çok tepki gören pahalı ürünlerin çalınmaması için alarm takma sistemi Londra'da da uygulanmış.

SORUN BENZİN DEĞİL ENFLASYON

Londra demişken Londra'da düzenlenen film festivalinde İranlı kadınlara destek dikkat çekiciydi. Festivalin ihtişamının yanı sıra İran'da öldürülen Mahsa Amiri'yi katılımcılar anmayı ve desteklemeyi unutmamıştı. Dönelim Fransa gündemine. Bir süredir Paris'te ciddi bir benzin krizi var. İnsanlar araçlarına benzin alabilmek için sabah 5.30'da sıraya girip bir saatlik araç kuyruğu sonunda benzin doldurabiliyor. Öyle "Depoyu fulleyelim!" rahatlığı da yok tabii. Araç başına bir kota var. Bidonla benzin almak yasak. Yolda benzinsiz kalan araçların vay haline... Fransa'da benzin mi bitti? sorularına cevap olarak hayır sorun benzin yetersizliği değil sorun istasyon çalışanları ve benzin dağıtıcılarının grevde olması. Amaç, alışkın olmadıkları enflasyona dikkat çekmek ve maaşlarında yeni düzenleme istemeleri. Uzun yıllardır euro ilk defa doların altına düşüyor. 2023 Avrupalı için zor geçecek söylentileri var. Bakalım devlet liderleri gerekli önlemleri alabilecek mi?

<p>Sırp askerleri tarafından 8 bin 372 kişinin acımasızca  katledildiği Srebrentisa katliamı Birleşm

Srebrenitsa Soykırımı BMGK'da

Tarım Kredi marketlerinde hangi ürünler indirimde? İşte 18 - 24 Mayıs fiyatları

Şarkıcı Berdan Mardini dünyaya satıyor! Bir kilosu 14 bin euro

Türk bayrağı New York semalarında! Wall Street'te bayrak çekme töreni düzenlendi