• $7,252
  • €8,7437
  • 405.482
  • 1527.45
03 Nisan 2011 Pazar

Nerde kalmıştık?

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Üniversite giriş sınavları öncelikli, tüm imtihanlarda, BKM'nin 'Organize İşler'ini yaşar hale geldik. Ekranlardan ricamız, bu haberlerin fonda 'Organize işler bunlar' şarkısının çalınarak verilmesi -RTÜK itiraz etmezse-. AKŞAM'daki haberi iki kere okuduk. Hızımızı alamadık bir başka gazetedekini yuttuk. 'Bu ne iş?' sorusuna yanıt veren yetkilinin kıvırmasına bayıldık. Aklımıza merhum Oğuz Aral'ın 'Utanmaz Adam' isimli çizgi karakteri geldi. Hem de ilk karesi. Kahramanımız, tramvayda fıstık gibi hatuna tam anlamıyla yaslanmaktadır. Bir yandan bağırmakta; 'İtmeyin beyler'. Oysa toplu taşıma aracının içinde sadece bu ikili vardır. Türkiye'de son yıllardaki 'Yerleştirmelerin' kimler tarafından tezgahlandığını hala göremeyenler var. Bunlara 'Beyaz baston' öneriyoruz. Trajikomik olan bu konularda başlatılan tüm soruşturmalar, o geniş, hatta uçsuz bucaksız halının altına süpürülmekte. Kafamızı karıştıran taraf, 'YGS soru kitapçıkları'ndaki farklılık. Esas sorun bu. Cevabı merak ediyoruz.

***
Dün sabah iki gezi programına takıldık. 'Hayat Gezince Güzel'de Fatih Türkmenoğlu karşımıza çıktı. Kuta Kumsalı'nda İsveçli, Rus güzellerle sohbet etti. Birden kafamızda şimşek çaktı. Şortu, gözlüğü ve şapkasıyla Fatih'i, Bob Hope'a benzettik. Koşuşturması bile aynıydı. Daha ilginç olan Hope'un Bali Yolu filmiydi. Türkmenoğlu gerçekten sevimli. Yüzü komedilere uygun. Dizi yapımcılarına öneriyoruz.

...
Sky-Türk'teki Çağatay Yolda'yı Berlin'de yakaladık. Hem de Türk gettosu denen Kreuzberg Pazarı'nda. Çağatay da televizyonumuzun gülen yüzlerinden. Röportajlarında bu şirinliği fark ediyorsunuz. Hele Almanya'nın başkentinde konuştukları bizimkiler olunca, seyir zevki büyük.

***
Bazı okurlarımıza şaşırıyoruz. Yıllar geçti değişmez prensiplerimizle uğraşmayı bırakmadılar. Örneğin 'AK Parti' dememize epey sinirlenen var. Kızmasınlar, AKP demeyeceğiz. Yandaş olarak kabul edilmediğimiz bal gibi ortada. Partilerüstü olduğumuzu kimse inkar edemez.

...
A.İ.S., ilginç bir öneride bulundu. TKGM'ye -Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü- son sekiz aydır kimlerin atandığını, kimlerin yerlerinin değiştirildiğini araştırmamızı istedi. Bu konudaki uyarı birkaç kaynaktan oldu. Gerçekten epey kaydırma olduğunu öğrendik. Nedenleri ise belli.

***
Üstad Erdoğan Tokmakçıoğlu'nun nazik telefon ve övgülerine teşekkürler. THM'nin önemli ismi Sümer Ezgü ile uzun aradan sonra ilk kez konuştuk. Başarı dileklerimizi tekrarladık.

...
Atölye Tiyatro Topluluğu, 'Artık'la kuruluşunun 10. yılını pekiştiriyor. Oyun, su satarak başarıyı yakalayanlar ile sokakta top oynarken keşfedilenlerin öyküsü. Tabii, tam tersi gerekçelerle hayatını sonlandıranların dramı da mevcut. Grubun gösteri mekanı İTÜ İşletme  Fakültesi Tiyatro Salonu. İletişim kurmak isteyenler; [oyku@atolyetiyatro.com] adresine başvurabilir.

<p>Türkiye ekonomisi koronavirüs salgınıyla mücadeleyle geçirdiği 2020 yılını yüzde 1,8'lik büyüme r

Kademeli normalleşmede kafe ve restoranlara gelebilecek yeni teşvikler neler?

Niğde'de kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı

Akkuyu Santrali'nde ikinci ünitenin konsol kirişinin kurulumu tamamlandı

Adıyaman'da ''Gastropod'' nesline ait hayvan fosili bulundu