• $8,3169
  • €10,1175
  • 499.136
  • 1454.25
12 Mart 2011 Cumartesi

Naklen Tsunami

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Megakent soğuktan arınıp, beyaz örtüsünü sıyırırken, güneş kendini göstermişti. Kanal-24'ü izliyorduk. Ediz Gülten'in 'Ah Güzel İstanbul'unu. Samatya'da balık lokantasında idi. Topik, kalamar, midye, lakerda vs... Ediz, topikle açış yaptı. Baharatlı hamsi ile final. Lakerdayı ıskalamasına kızdık. Saat sabahın 06'sıydı ve 'Pavlov'un şartlı refleksi'ni birebir yaşadık. Yani 'Deney iti'ne döndük.

...
Bir süre geçti ve CNN TÜRK canlı yayına başladı. Japonya'ya bağlandılar. Sendai şehrinin 150 kilometre açığında oluşan depremin tsunami etkisini dehşetle izlemeye başladık. Koca koca araçlar, teknelerle birlikte sürükleniyorlardı. Sanki 'Kıyamet günü'. 16 saat önce 7.9 denilen depremin, 'Yok mu artıran' denilen şiddeti, sonunda ilan edildi; 8.9. Dünyanın en gelişmiş uyarı sistemleri olan ülkesinin durumunu seyrettik. Düşünün nükleer santraller, otomatik olarak durdu. Tüm kıyılardaki 'Koruma kalkanları' devreye girdi. Halk yüksek yerlere yollandı. Bu imkanı olmayanlar, ikamet ettikleri binaların tepesine çıktılar. Bir milyon civarında 'Özel eğitimli kurtarma ekipleri' çalışmaya başladı.

...
Aklımıza Japonların tarih boyunca ülkelerini terk etme istemi geldi. Mançurya'yı, Kore Yarımadası'nı hep istila etmişler. Peki neden? Sebebi açık. Halkın inancına göre, irili ufaklı Japon adaları bir gün mutlaka sulara gömülecek. Budizme nasıl bağlılarsa, bunu da aynı şekilde benimsiyorlar. 'Biz volkanik enerji sonucu oluşan yerdeyiz. Yine bir doğal afetle haritadan silineceğiz' diyorlar. Son dört yılda, 8'i geçen deprem sayısı dört. 'Tedbir ve de tedbir' sonuç ortada. Kobe'deki ağır yıkanı ile can kaybının verdiği ders sonrası, arı gibi çalıştılar. Buna rağmen Tokyo'da bile doğalgaz hatları patladı, yangınlar çıktı. Binalar çöktü. Galiba, aradan asırlar geçmesine rağmen yeri hala bulunamayan Atlantis'in bir benzerini Uzakdoğu'da yaşayacağız. İnsanoğlu ne tedbir alırsa alsın, 'Tanrı'nın sopası'nı durduramıyor.

...
Gelelim olayın Türkiye bölümüne. Eskilerden bıkmıştık, yeni uzmanlar bulduk. Çarpıcı yanları hepsi bilgili. 'Sallamıyorlardı'. Prof. Dr. Doğan Perinçek tarihteki İstanbul depremlerini anlattı. Muhteşem Yüzyıl'daki Matrakçı gibi olayları kayda geçenlerin notlarını aktardı. 16. Asır'da Haliç'te 'Surları aşan tsunami dalgaları'ndan söz etti. ODTÜ'den Prof. Dr. Ali Koçtuğ gereken tedbirler üstünde durdu. En önemli isim ise Japonya Kobe'den bağlanan bizden biri oldu; Prof. Dr. Şerif Barış. Sismoloji uzmanı. Kocaeli Üniversitesi'nden gitme. 'Oluşan deprem ve tsunaminin yıkım gücünün Gölcük'te meydana gelenin tam 55 katı olduğunu, söyledi. Japonya'nın son yüzyılda 'En büyük felaketi' yaşadığını anlattı. Tedbirlerin öneminin, ortaya çıkan bilançoyla anlaşıldığını, kafalara çaktı.

...
Çok şükür rahat milletiz. Hareketli fay hatları yumağı üstünde oturuyoruz. Umurumuzda değil. Yöneticilerimiz 'Tribün futbolcusu'. Medya biraz yüklendi mi, E-5'teki heyelan bölgelerine kazık monte ediliyor. Tam bu yerde güncel örnek vereceğiz. Büyükçekmece çıkışında böyle bir çalışmayı yaklaşık
6 aydır görmekteyiz. Olduğu yerde sayıyor. Yerel yönetime sorduk, onların cevabı acı oldu; 'Büyükşehir'in işi'. Ne diyelim? En iyisi Yahya Kemal Beyatlı'dan alıntı:
Ölmek değildir
Ömrümüzün en feci işi.
Müşkül budur ki,
Ölmeden evvel ölür kişi.

<p>İşgalci İsrail'in abluka altına aldığı Gazze'ye hava saldırıları devam ediyor. Bombardıman sırası

Gazzeli babadan acı haber geldi!

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı