• $8,3163
  • €10,1191
  • 498.924
  • 1454.25
14 Mart 2011 Pazartesi

Bu kin neden?

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Pek çok kimse bilmez, Yeşil Kart'ı Süleyman Demirel çıkartmıştır. Hayata geçirilen bu fikrin sahibi ise Prof. Dr. Mehmet Haberal'dır. Türk siyasi yaşamına sekiz kere gelip, dokuz kere gitmiş başbakanlığıyla imza atan Demirel'in kendisinden sonraki lider adayı Haberal'dı. Parti içi ve dışı etkenlerle, bu işi gerçekleştiremedi. Rize kökenli tıp adamımız için 'Ülkemizdeki organ naklinin en önemli ismi' diyebiliyoruz. Başkent Üniversitesi öncelikli, pek çok yaratıcılığa imza atan Haberal'ın içine düşürüldüğü durum, insanın yüreğini dağlıyor. Bunlardan biriyiz.
...
Bir büyük transplantasyon dahisi içeride. Peki neden? Savcılık iddiasına göre isnat edilen suç; 'Örgüt üyeliği'. Bu işe kimsenin inanmadığı fark edilince, Ecevit'in ölümünü hızlandırmakla suçlandı. Sonuç sıfır. Gözaltına alınışıyla başlayan dönemde mezalimin en ağırını gördü. Üzüntünün doğurduğu ani şoklarla kalp ritmi bozuldu. Üniversite hastanesinin kardiyoloji bölümüne yatırıldı. İşte bu noktada, hayatında elini dahi sıkmadığı bir takım 'Yandaş medya tetikçileri' devreye girdi. Karalamayı o kadar ileri götürdüler ki, Haberal'ın 'Cezaevinin revirinde tedavi görebilir' iznini vermeyen iki uzman tıp profesörü de tutuklandı. 'İntikam Medyası' her tarafı etkiledi. Hocamız, önce sıradan bir sağlık kurumuna, oradan Silivri'ye nakledildi. Önceki günden bu yana gelişen olayları biliyorsunuz. Dört kez geçirilen kalp spazmına, 112 Acil'in donanımsız aracı ve pratisyen doktorları ile müdahale edildi. Şimdi, 'Onu içeri tıkanlar, uygun sağlık kuruluşuna sevk edelim' diye yalvarıyor. Bu sefer Hoca kabul etmiyor.
...
Türkiye'nin en başarılı organ nakli uzmanına bunlar mı layık görülmeliydi? İşlerin siyasi ayağında yer alanlara birkaç laf etmek istiyoruz. İki gazetecinin tutuklanmasının getirdiği eksi puanları gördüler. Eğer, bazı kafaların başparmaklarını aşağıda tutup 'Öldür, öldür' çığlıklarına uymayı sürdüreceklerse, vebaline katlanırlar. Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın ölüsü-Tanrı korusun-, dirisinden daha büyük 'Sandık Tsunamisi' yaratacaktır. 700 Gündür sürdürülen işkence sona ersin artık. Uyarı görevimizi yaptığımıza inanıyoruz. Gerisi onlara kalıyor. Sonra 'Kendi düşen ağlamaz'.
- - -
Seçim yaklaştıkça, kendi deyimleriyle 'Merkez sağda ittifak' arayışları hızlandı. DP'nin çiçeği burnunda Başkanı Namık Kemal Zeybek havası fazla basılmış, 'Ön sağ lastik gibi'. 'Bu iş bizim çatımız altında olacak' diyebiliyor. Bir zamanların etkin ismi Abdüllatif Şener'in tabela derdi yok. Saadet Partisi'nin başına geçen Mustafa Kamalak'tan sadece 'Erbakan Hocamızın vasiyeti birleşme' lafı çıkıyor. Bütün bu söylev ve çabaları şaşkınlıkla takip ediyoruz. DP+TP+SP'nin alacağı toplam oy yüzde 5'i geçerse bu köşeyi terk ederiz. Bunlar önce seçim barajını indirtsinler. Öyle böyle de değil. Epey aşağıya.
...
Walt Disney'in 'Junior' ekranı 1 Haziran'dan itibaren Türkiye'de de gösterime sokulacak. 2-7 yaş arası çocuklara yönelik yayın, Playhouse Disney'in yerini alacak.
...
Kolpaçino Bomba, gülmeyi unutanlar için. Aydemir Akbaş ve Şafak Sezer ikilisine müthiş bir fırlama ordusu da eşlik ediyor. 1.5 saat süreyle kahkaha atmak isteyenlere tavsiye ediyoruz.

<p>24'de Esra Elönü moderatörlüğünde yayınlanan Arafta Sorular programının bu haftaki konuğu, Sanatç

Karaoğlu: İslam halklarının örgütlü mücadelesi çok önemli

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı